Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Formgiven för Taito Oy 1948.

Perforerad mässing, nertill tygskärm. Höjden justerbar. Diam. 45 cm.

Sedvanligt slitage.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 900
E
U
R
30 363
S
E
K
3 293
USD
Utropspris
2 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (20 bud)
5
A
8 nov 2015 15:53
2 900 EUR
9
8 nov 2015 15:53
2 800 EUR
5
8 nov 2015 15:27
2 700 EUR
8
8 nov 2015 14:23
2 600 EUR
5
A
8 nov 2015 11:38
2 500 EUR
2
8 nov 2015 11:38
2 400 EUR
5
7 nov 2015 20:22
2 100 EUR
6
1 nov 2015 23:33
2 000 EUR
5
31 okt 2015 9:48
1 950 EUR
7
A
31 okt 2015 9:48
1 900 EUR
7
31 okt 2015 1:43
1 850 EUR
5
A
31 okt 2015 1:43
1 800 EUR
5
A
27 okt 2015 0:54
1 750 EUR
6
27 okt 2015 0:54
1 700 EUR
5
22 okt 2015 15:11
1 500 EUR
1
22 okt 2015 14:18
1 300 EUR
4
21 okt 2015 10:19
1 150 EUR
3
20 okt 2015 4:52
1 100 EUR
2
19 okt 2015 21:12
1 050 EUR
1
19 okt 2015 16:25
1 000 EUR
Alla tider är i CET
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.