Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9212. Tillverkad av Taito. 1940-tal.

Polerad mässing. Foten beklädd med läder. Höjd 51 cm.

Sedvanligt slitage.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
8 000
E
U
R
83 760
S
E
K
9 085
USD
Utropspris
2 500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (37 bud)
11
A
10 nov 2015 15:56
8 000 EUR
13
10 nov 2015 15:56
8 000 EUR
11
A
10 nov 2015 15:54
7 800 EUR
13
10 nov 2015 15:54
7 600 EUR
11
10 nov 2015 15:54
7 400 EUR
12
A
10 nov 2015 15:54
7 200 EUR
11
10 nov 2015 15:54
7 001 EUR
12
A
10 nov 2015 15:54
6 400 EUR
11
10 nov 2015 15:54
6 200 EUR
12
A
10 nov 2015 13:21
6 000 EUR
10
10 nov 2015 13:21
5 800 EUR
12
A
10 nov 2015 13:21
5 600 EUR
10
10 nov 2015 13:21
5 400 EUR
12
10 nov 2015 11:06
5 200 EUR
10
A
10 nov 2015 11:06
5 000 EUR
10
9 nov 2015 3:32
4 000 EUR
11
8 nov 2015 19:48
4 000 EUR
10
A
8 nov 2015 15:22
3 600 EUR
11
8 nov 2015 15:22
3 500 EUR
10
A
8 nov 2015 15:22
3 300 EUR
11
8 nov 2015 15:22
3 200 EUR
10
A
8 nov 2015 11:57
3 100 EUR
1
8 nov 2015 11:57
3 000 EUR
10
8 nov 2015 3:24
2 500 EUR
8
A
8 nov 2015 3:24
2 400 EUR
8
29 okt 2015 17:53
2 100 EUR
9
29 okt 2015 17:40
2 000 EUR
8
24 okt 2015 11:02
1 720 EUR
6
23 okt 2015 21:21
1 666 EUR
8
22 okt 2015 15:10
1 400 EUR
7
22 okt 2015 7:55
1 200 EUR
6
20 okt 2015 7:47
1 100 EUR
5
20 okt 2015 2:19
1 000 EUR
4
19 okt 2015 21:49
70 EUR
3
19 okt 2015 21:45
45 EUR
2
19 okt 2015 21:30
40 EUR
1
19 okt 2015 21:11
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.