Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, K-169/6. Tillverkad av Idman Oy. 1950/60-tal.

Sexarmad. Polerad mässing, lampskärmar i opalglas. Diameter ca 66 cm, höjd 43 cm.

Sedvanligt slitage.

Formgivare

Klubbat pris
340
3 584
389
Utropspris
400 EUR
Budhistorik (10 bud)
10 dec 2015 17:06
340 EUR
10 dec 2015 16:32
320 EUR
10 dec 2015 16:32
300 EUR
10 dec 2015 16:32
280 EUR
10 dec 2015 7:54
260 EUR
10 dec 2015 7:54
240 EUR
9 dec 2015 18:05
200 EUR
4 dec 2015 11:31
111 EUR
2 dec 2015 13:21
100 EUR
1 dec 2015 16:34
50 EUR