Aimo Okkolin

(Finland, 1917-1982)
Aimo Okkolin
(Finland, 1917-1982)

AIMO OKKOLIN, KONSTGLAS. Palko (Balja). Sign. A. Okkolin, Riihimäen Lasi Oy. 1957-58.

Klart glas. Höjd 25 cm.

Sedvanligt slitage.

Suomen lasimuseon tutkimusjulkaisu, Lasitutkimuksia XV 2004, Lumpeenkukka Aimo Okkolin, Heikki Matiskainen.
Bild på sidan 64, (26).

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

700
8 029
733
Utropspris
1 000 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (13 bud)
9 nov 2015 18:18
700 EUR
9 nov 2015 18:15
600 EUR
9 nov 2015 17:41
540 EUR
7 nov 2015 9:57
500 EUR
6 nov 2015 12:43
400 EUR
4 nov 2015 21:40
380 EUR
4 nov 2015 11:17
360 EUR
2 nov 2015 22:12
340 EUR
31 okt 2015 15:56
320 EUR
28 okt 2015 14:18
300 EUR
23 okt 2015 19:35
180 EUR
23 okt 2015 5:37
160 EUR
19 okt 2015 16:24
150 EUR