Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9224. Tillverkad av Idman. 1950-tal.

Polerad mässing. Böjt skaft, beklädd med läder. Höjd 48 cm.

Möjligen senare böjt skaft. Läderskada och sedvanligt slitage.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
5 200
E
U
R
54 288
S
E
K
5 882
USD
Utropspris
3 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (34 bud)
10
9 nov 2015 16:51
5 200 EUR
9
9 nov 2015 16:51
5 000 EUR
10
9 nov 2015 16:50
4 800 EUR
9
9 nov 2015 16:50
4 600 EUR
10
9 nov 2015 16:50
4 400 EUR
9
A
9 nov 2015 16:50
4 200 EUR
10
9 nov 2015 16:50
4 200 EUR
9
9 nov 2015 16:50
4 000 EUR
10
9 nov 2015 16:49
4 000 EUR
9
9 nov 2015 16:47
3 900 EUR
8
A
9 nov 2015 16:47
3 800 EUR
9
9 nov 2015 16:47
3 800 EUR
8
A
9 nov 2015 16:47
3 700 EUR
9
9 nov 2015 16:47
3 600 EUR
8
A
9 nov 2015 16:47
3 500 EUR
9
9 nov 2015 16:47
3 400 EUR
8
A
9 nov 2015 16:47
3 300 EUR
9
9 nov 2015 16:47
3 200 EUR
8
9 nov 2015 15:24
3 100 EUR
5
A
9 nov 2015 15:24
3 000 EUR
5
9 nov 2015 15:07
2 900 EUR
8
A
9 nov 2015 15:07
2 800 EUR
8
8 nov 2015 18:51
2 500 EUR
2
A
8 nov 2015 14:33
2 400 EUR
8
8 nov 2015 14:33
2 400 EUR
2
8 nov 2015 11:57
2 200 EUR
7
1 nov 2015 13:55
1 401 EUR
4
23 okt 2015 21:15
1 111 EUR
6
23 okt 2015 14:03
1 000 EUR
5
22 okt 2015 15:11
350 EUR
4
22 okt 2015 0:17
270 EUR
3
19 okt 2015 21:27
250 EUR
2
19 okt 2015 21:05
220 EUR
1
19 okt 2015 16:42
200 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.