Gunnel Nyman

(Finland, 1909-1948)
Gunnel Nyman
(Finland, 1909-1948)

GUNNEL NYMAN, VAS. Rågåkern. Sign. Gunnel Nyman, Karhula. 1937.

Form blåst och skär slipat klar kristall. slipad av Rikhard Jungell. Höjd 10,8 cm, diam. 11,5 cm.

Små nagg och sedvanligt slitage.

Skönhet fängslad i glas - Gunnel Nyman - 100 år. Finlands glasmuseum, Riihimäki. Sid 85, 142.

2 222
25 486
2 325
Utropspris
5 000 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (7 bud)
8 nov 2015 20:15
2 222 EUR
1 nov 2015 14:05
2 100 EUR
23 okt 2015 19:37
1 400 EUR
23 okt 2015 19:17
1 200 EUR
22 okt 2015 20:14
1 000 EUR
20 okt 2015 22:28
200 EUR
20 okt 2015 10:46
150 EUR