Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy, 1940-tal.

Polerad mässing, perforerad skärm, skaft klädd med rotting. Höjd 38 cm.

Liten buckla och sedvanligt slitage.

Formgivare

Klubbat pris
6 920
72 245
7 827
Utropspris
4 000 EUR
Budhistorik (19 bud)
9
10 nov 2015 11:06
6 920 EUR
12
10 nov 2015 11:06
6 720 EUR
9
10 nov 2015 5:39
6 000 EUR
11
10 nov 2015 5:39
5 800 EUR
9
8 nov 2015 22:38
5 500 EUR
11
8 nov 2015 14:50
5 300 EUR
9
8 nov 2015 4:43
5 100 EUR
10
8 nov 2015 4:43
4 900 EUR
9
8 nov 2015 3:27
4 700 EUR
10
8 nov 2015 3:27
4 500 EUR
9
2 nov 2015 0:03
3 100 EUR
8
31 okt 2015 10:28
3 000 EUR
31 okt 2015 1:42
2 900 EUR
30 okt 2015 19:48
2 800 EUR
29 okt 2015 22:19
2 700 EUR
22 okt 2015 15:09
2 600 EUR
20 okt 2015 18:34
2 500 EUR
20 okt 2015 2:17
1 000 EUR
19 okt 2015 21:51
100 EUR