Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Ilmari Tapiovaara

(Finland, 1914-1999)
Ilmari Tapiovaara
(Finland, 1914-1999)

ILMARI TAPIOVAARA, PALLAR, ETT PAR. Pirkka. Laukaan Puu.

Höjd 40 cm, bredd 43 cm.

Sedvanligt slitage.

Formgivare

Ilmari Tapiovaara var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare. Han studerade vid Konstindustriella läroverket samt praktiserade vid Le Corbusiers ateljé. Tapiovaara undervisade i inredningskonst vid Tekniska högskolan, Konstindustriella läroverket och Konstindustriella högskolan samt i USA. Han har skapat möbler och inredningar med modernistiskt och funktionellt uttryck i böjträ och formpressad fanér. Den uppdaterade versionen av pinnstolen kallad ”Madmoiselle” är idag en klassiker.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
610
E
U
R
6 429
S
E
K
698
USD
Utropspris
600 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (11 bud)
7
9 nov 2015 9:17
610 EUR
6
A
9 nov 2015 9:17
600 EUR
6
A
9 nov 2015 9:17
550 EUR
7
9 nov 2015 9:17
530 EUR
6
8 nov 2015 15:14
490 EUR
4
A
8 nov 2015 14:33
470 EUR
5
8 nov 2015 14:33
450 EUR
4
1 nov 2015 5:57
420 EUR
3
23 okt 2015 20:25
400 EUR
2
19 okt 2015 22:57
200 EUR
1
19 okt 2015 17:57
75 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Helsingfors
Maiju Kemppainen
Värderare

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Andra har även tittat på