Pierre Bonnard

(Frankrike, 1867-1947)
Pierre Bonnard
(Frankrike, 1867-1947)

PIERRE BONNARD, "LE TAPIS ROUGE".

Sign. Färglitografi, 34/80, 50x65 cm.

Ej examinerad ur ram.

Sara Hildéns konstmuseum 12.10-8.12 1985.

Konstnär

En av de mest betydande postimpressionisterna, som under sin studietid på Academie Julian kommit i kontakt med bl.a. Paul Ranson och Ker Xavier Roussel , unga konstnärer, som bildade gruppen ”Les Nabis” (hebreiska för profeterna) och utvecklade en konst, präglad av symbolism och impressionism. Hans motivkrets var vid med landskap, stilleben, figurkompositioner och interiörer, allt i en ljus färgskala.
Representerad på ett stort antal betydande museer över hela världen.

Klubbat pris
1 860
21 334
1 947
Utropspris
1 800 EUR
Budhistorik (12 bud)
10 nov 2015 19:06
1 860 EUR
10 nov 2015 19:04
1 810 EUR
10 nov 2015 19:03
1 760 EUR
10 nov 2015 19:01
1 710 EUR
10 nov 2015 19:00
1 660 EUR
10 nov 2015 18:57
1 610 EUR
10 nov 2015 18:57
1 600 EUR
10 nov 2015 18:54
1 550 EUR
10 nov 2015 18:41
1 500 EUR
24 okt 2015 20:38
1 000 EUR
24 okt 2015 7:08
950 EUR
20 okt 2015 18:33
900 EUR