Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito Oy, 1930-tal.

Mässing. Foten beklädd med rotting. Höjd 153 cm.

skärmen saknas. Sedvanligt slitage.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
4 200
E
U
R
43 848
S
E
K
4 751
USD
Utropspris
1 500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (34 bud)
13
A
8 nov 2015 17:01
4 200 EUR
12
8 nov 2015 17:01
4 000 EUR
13
8 nov 2015 17:00
3 900 EUR
12
8 nov 2015 16:57
3 800 EUR
13
A
8 nov 2015 16:57
3 751 EUR
13
A
8 nov 2015 16:56
3 700 EUR
12
8 nov 2015 16:56
3 600 EUR
13
8 nov 2015 16:56
3 500 EUR
12
A
8 nov 2015 16:55
3 400 EUR
9
8 nov 2015 16:55
3 400 EUR
12
8 nov 2015 16:54
3 300 EUR
9
8 nov 2015 16:48
3 200 EUR
11
A
8 nov 2015 16:48
3 100 EUR
9
8 nov 2015 16:48
3 000 EUR
11
8 nov 2015 16:45
2 700 EUR
9
8 nov 2015 15:54
2 600 EUR
10
A
8 nov 2015 15:54
2 500 EUR
9
8 nov 2015 15:54
2 500 EUR
10
8 nov 2015 14:16
2 100 EUR
9
A
8 nov 2015 14:16
2 000 EUR
9
8 nov 2015 3:08
1 550 EUR
7
A
6 nov 2015 23:26
1 500 EUR
8
6 nov 2015 23:26
1 500 EUR
7
A
6 nov 2015 23:25
1 450 EUR
8
6 nov 2015 23:25
1 400 EUR
7
6 nov 2015 11:47
1 200 EUR
6
31 okt 2015 1:43
800 EUR
4
30 okt 2015 19:28
640 EUR
3
26 okt 2015 11:44
600 EUR
5
22 okt 2015 14:20
580 EUR
4
21 okt 2015 23:55
560 EUR
3
19 okt 2015 21:32
540 EUR
2
19 okt 2015 21:14
520 EUR
1
19 okt 2015 20:35
500 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.