Kan inte nå servern

Lisa Johansson-Pape

(Finland, 1907-1989)
Lisa Johansson-Pape
(Finland, 1907-1989)

LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPA. Tillverkare Orno, 1950/60-tal.

Rödbrun lackerad metall, mässing och opal plexiglas. Diameter 41 cm, höjd ca 20 cm.

Sedvanligt slitage.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Lisa Johansson-Pape var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare född i Helsingfors. Hon studerade vid Centralskolan för konstflit. Efter examen anställdes hon Finska handarbetets vänner som textilkonstnär och senare vid bland annat Stockmanns ritkontor och deras armaturfabrik Orno. Johansson-Papes alster präglas av funktionalitet och grundkonstruktionens hållbarhet, materialen hon använde sig av var ofta emaljerad metall, akryl och glas.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 090
E
U
R
12 350
S
E
K
1 137
USD
Utropspris
400 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (48 bud)
10
9 nov 2015 15:50
1 090 EUR
12
A
9 nov 2015 15:50
1 040 EUR
12
9 nov 2015 15:49
1 010 EUR
10
A
9 nov 2015 15:49
990 EUR
10
A
9 nov 2015 15:48
970 EUR
11
9 nov 2015 15:48
950 EUR
10
A
9 nov 2015 15:48
930 EUR
11
9 nov 2015 15:48
910 EUR
10
9 nov 2015 15:47
890 EUR
11
9 nov 2015 15:44
870 EUR
12
A
9 nov 2015 15:44
860 EUR
12
A
9 nov 2015 15:43
850 EUR
11
9 nov 2015 15:43
830 EUR
12
9 nov 2015 15:22
810 EUR
10
A
9 nov 2015 15:22
790 EUR
10
A
9 nov 2015 14:56
760 EUR
12
9 nov 2015 14:56
740 EUR
10
A
9 nov 2015 13:36
680 EUR
11
9 nov 2015 13:36
660 EUR
10
9 nov 2015 13:29
640 EUR
11
8 nov 2015 20:16
620 EUR
10
A
8 nov 2015 20:15
600 EUR
11
8 nov 2015 20:15
600 EUR
10
A
8 nov 2015 20:15
560 EUR
11
8 nov 2015 20:15
540 EUR
10
A
8 nov 2015 15:56
520 EUR
11
8 nov 2015 15:56
500 EUR
10
8 nov 2015 11:26
440 EUR
9
8 nov 2015 11:25
420 EUR
10
A
8 nov 2015 11:25
400 EUR
9
8 nov 2015 11:25
380 EUR
10
8 nov 2015 10:17
360 EUR
9
8 nov 2015 10:13
340 EUR
10
A
8 nov 2015 10:12
320 EUR
9
8 nov 2015 10:12
310 EUR
10
8 nov 2015 9:53
290 EUR
9
8 nov 2015 9:34
270 EUR
8
1 nov 2015 14:42
250 EUR
2
30 okt 2015 14:05
205 EUR
3
29 okt 2015 22:10
195 EUR
7
27 okt 2015 12:47
185 EUR
2
26 okt 2015 20:03
175 EUR
6
22 okt 2015 16:41
165 EUR
5
20 okt 2015 6:12
100 EUR
4
19 okt 2015 21:26
45 EUR
3
19 okt 2015 21:02
40 EUR
2
19 okt 2015 20:25
35 EUR
1
19 okt 2015 18:57
30 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Andra har även tittat på