Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, TAKKRONA. Tillverkad för Gamla trä kyrkan i Lahtis. Taito Oy. 1940/50-tal.

tjugoarmad. Polerad mässing och svängda armar, vita ljusskaft för glödlampor. Höjd 117 cm, diam. 136 cm.

Sedvanligt slitage.

Proveniens

Den gamla träkyrkan i Lahtis. Arkitekt Albert Mellin ritade kyrkan 1890 som sedan 1977 revs då Alvar Aaltos betongkyrka byggdes.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Klubbat pris
9 200
96 048
10 406
Utropspris
8 000 EUR
Budhistorik (14 bud)
8
8 nov 2015 19:00
9 200 EUR
9
8 nov 2015 19:00
9 000 EUR
8
8 nov 2015 18:39
8 200 EUR
9
8 nov 2015 18:39
8 000 EUR
8
5 nov 2015 0:58
6 000 EUR
2 nov 2015 9:34
4 800 EUR
1 nov 2015 19:47
3 500 EUR
31 okt 2015 21:22
3 000 EUR
27 okt 2015 22:25
2 600 EUR
27 okt 2015 15:01
2 433 EUR
23 okt 2015 21:12
2 333 EUR
22 okt 2015 3:00
2 200 EUR
21 okt 2015 13:34
2 100 EUR
21 okt 2015 8:47
2 000 EUR