Jussi Mäntynen

(Finland, 1887-1978)
Jussi Mäntynen
(Finland, 1887-1978)

JUSSI MÄNTYNEN, "SKOGSSTÄMNING".

Sign. 1927. Brons, höjd 24 cm.

Ensio Rislakki: Djurskulpturer av Jussi Mäntynen. Bild på sidan 49.

Skiss till älgmonumentet i Kajsaniemi i Helsingfors. Ett annat exemplar finns på Joenniemi gård i Mänttä.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Konstnär

Jussi Mäntynen var en finländsk bildkonstnär. Samtidigt med konstskolestudier arbetade Mäntynen som konservator på Zoologiska museet i Helsingfors. Han började skulptera och slog igenom på utställningar på 1930-talet med sina realistiskt utförda skulpturer av vilda djur och fåglar ur den finska obygdens fauna. Mäntynen fortsatte sin konstnärliga verksamhet i Stockholm med djuravbildningar, som illustrerar konstnärens starka känsla för djurens skönhet i form och rörelse. De material han använde var främst brons, trä och sten.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm samt på museer över hela Finland.

Klubbat pris
3 200
36 704
3 349
Utropspris
3 000 EUR
Budhistorik (13 bud)
10 dec 2015 8:00
3 200 EUR
10 dec 2015 7:49
3 100 EUR
9 dec 2015 18:37
3 000 EUR
9 dec 2015 18:17
2 900 EUR
9 dec 2015 12:38
2 800 EUR
9 dec 2015 12:33
2 700 EUR
8 dec 2015 22:07
2 600 EUR
8 dec 2015 22:07
2 600 EUR
29 nov 2015 16:04
2 400 EUR
25 nov 2015 20:00
2 200 EUR
25 nov 2015 12:11
1 050 EUR
24 nov 2015 19:40
600 EUR
24 nov 2015 17:53
100 EUR