Robert Wilhelm Ekman

(Finland, 1808-1873)
Robert Wilhelm Ekman
(Finland, 1808-1873)

ROBERT WILHELM EKMAN, BRUDKLÄDNING.

Signerad och daterad 1835. Olja på duk 58x60 cm

Proveniens

Privatsamling, Åbo.

Åbo konstmuseum: Åbo Ritskola 150 år. kat. nr 22;
Åbo konstmuseum: R. W. Ekman 1973, kat nr. 3;
Åbo konstmuseum: Konst i hemmen, kat nr. 37.

Bertel Hintze: Robert Wilhelm Ekman, En konsthistorisk studie, nr 36.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Klubbat pris
3 400
38 522
3 547
Utropspris
4 000 EUR
Budhistorik (8 bud)
8 dec 2015 18:01
3 400 EUR
8 dec 2015 14:50
3 300 EUR
8 dec 2015 14:50
3 200 EUR
8 dec 2015 14:50
3 200 EUR
8 dec 2015 12:00
3 100 EUR
3 dec 2015 9:44
3 000 EUR
25 nov 2015 7:38
2 500 EUR
24 nov 2015 20:31
1 500 EUR