Fredrik Ahlstedt

(Finland, 1839-1901)
Fredrik Ahlstedt
(Finland, 1839-1901)

FREDRIK AHLSTEDt, HUNGERVINTERN 1872.

Signerad och daterad 1877. Olja på papp pannå 16x28 cm.

Keski-Suomen museo: Realismia ja kansallisromantiikkaa 1986.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Konstnär

Fredrik Ahlstedt var en finländsk bildkonstnär. Han studerade i Åbo för R.W. Ekman, vid Konstakademien i Stockholm samt i Düsseldorf. Ahlstedt var gift med konstnären Nina Ahlstedt. Han förknippas med kretsen kring Victor Westerholm och konstnärkolonin i Önningeby på Åland. En tid var Ahlstedt verksam som lärare och rektor vid Finska Konstföreningens ritskola i Helsingfors och vid Helsingfors universitet. Hans måleri präglas främst av frodiga landskap, ibland mariner och porträtt.

Klubbat pris
700
8 029
733
Utropspris
1 000 EUR
Budhistorik (5 bud)
28 nov 2015 15:12
700 EUR
28 nov 2015 15:12
600 EUR
28 nov 2015 10:15
401 EUR
25 nov 2015 1:46
350 EUR
24 nov 2015 20:12
100 EUR