KEJSERLIG GÅVOKLOCKA, silver, Ryssland, Pavel Buhre, daterad 4.7.1901

Diameter 5 cm.

Slitage, funktionen ej testad

Proveniens

Gåva av tsar Nikolai II åt underofficeren för Tavastehus skarpskyttebataljon, Matti Nurkka. Priset var för uskattning av avstånd på skjutläger i Ryssland. Klockan gavs personligen av tsaren som besökte lägret. Matti Nurkka var född 6.11.1869 och dog 26.3.1945.

Klubbat pris
2 601
29 469
2 714
Utropspris
700 EUR
Budhistorik (31 bud)
12
8 dec 2015 17:39
2 601 EUR
11
8 dec 2015 17:39
2 501 EUR
11
8 dec 2015 17:38
2 400 EUR
10
8 dec 2015 17:38
2 300 EUR
11
8 dec 2015 17:37
2 200 EUR
10
8 dec 2015 17:37
2 100 EUR
11
8 dec 2015 17:37
2 001 EUR
11
8 dec 2015 17:36
2 000 EUR
10
8 dec 2015 17:36
1 950 EUR
11
8 dec 2015 17:35
1 850 EUR
10
8 dec 2015 17:35
1 800 EUR
10
8 dec 2015 17:35
1 751 EUR
11
8 dec 2015 17:35
1 701 EUR
10
8 dec 2015 17:31
1 351 EUR
11
8 dec 2015 17:31
1 301 EUR
11
8 dec 2015 17:10
1 200 EUR
10
8 dec 2015 17:10
1 150 EUR
10
8 dec 2015 16:40
740 EUR
8
8 dec 2015 16:40
720 EUR
8
8 dec 2015 9:45
620 EUR
9
8 dec 2015 9:45
600 EUR
8
6 dec 2015 17:15
500 EUR
6 dec 2015 16:10
400 EUR
3 dec 2015 17:18
380 EUR
1 dec 2015 7:05
360 EUR
29 nov 2015 15:42
325 EUR
29 nov 2015 8:02
305 EUR
27 nov 2015 16:28
270 EUR
26 nov 2015 14:38
250 EUR
25 nov 2015 13:37
230 EUR
24 nov 2015 18:07
210 EUR