Hugo Simberg

(Finland, 1873-1917)
Hugo Simberg
(Finland, 1873-1917)

HUGO SIMBERG, "GETSEMANE".

Sign. 1907. Mjukgrundsetsning med färg 45,5x20,5 cm.

Mycket skadad.

Proveniens

Gösta Stenman köpt av Anni Simberg 1922, därefter inom hans familj.

Stenmans konstpalats 1922.

Saarikivi nr 731; Nils-Gustav Hahl "Samling Gösta Stenman" nr 149; Malme nr 189.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Konstnär

Klubbat pris
1 950
22 367
2 041
Utropspris
2 000 EUR
Budhistorik (9 bud)
9 dec 2015 16:42
1 950 EUR
9 dec 2015 16:41
1 900 EUR
9 dec 2015 16:41
1 850 EUR
9 dec 2015 16:40
1 800 EUR
9 dec 2015 16:40
1 750 EUR
7 dec 2015 14:01
1 700 EUR
2 dec 2015 15:36
720 EUR
25 nov 2015 9:49
700 EUR
25 nov 2015 7:42
500 EUR