Ellen Thesleff

(Finland, 1869-1954)
Ellen Thesleff
(Finland, 1869-1954)

ELLEN THESLEFF, KAMP.

Sign. 1942. Olja på duk 54x66 cm.

Konsthallen 1943; Konstsalongen 1954.

Bäcksbacka nr 723.

Kamp, 1942
Oljemålning på duk 54 x 66 cm
Sign. nere till vänster E. Thesleff / 1942
Bäcksbacka 1955, nr 723

Ellen Thesleffs konst karakteriseras som poetisk, musikalisk och koreografisk. Hennes konst kan också beskrivas som gåtfull, som en bild av livets dröm och som en tillvaro bortom vardagligheten. Särskilt i sina verk från den sena perioden svepte hon bort tyngden av jordens mylla från sina färger och koncentrerade sig på luftiga färgfantasier i flera lager utan fast form. Denna period kan man beskriva som Ellen Thesleffs futurism, om man nu vill fästa den vid någon konsthistorisk ism, för i de här verken är allt i rörelse och dessutom flerdimensionellt.

Målningen Kamp hänför sig till fortsättningskrigets stämningar. Som finsk motivimpuls ser jag Akseli Gallen-Kallelas målning Sampos försvar (1896), där hjältarna i Kalevala kämpar på vatten i en båt mot en uppifrån, från luften anfallande rövare. Ellen Thesleffs första biograf L. Bäcksbacka har för sin del som jämförelse framhävt Eetu Istos målning Anfall (1899).

Av motivet är även en mindre, till detaljerna annorlunda, men till sin grundkomposition likadan målning från år 1940 (Ateneum 1998, nr 308) känd. Den större versionen som nu är till salu är till sin färgskala mera blå och armen till mannen som försvarar sig bildar en stark diagonal i motivet, det anfallande rovdjuret avviker också till sin gestalt från fienden i den tidigare målningen Kamp.

Ellen Thesleff har givit sig i kast med ett maskulint motiv, men av sin föreställning om den våldsamma kampen har hon än en gång på sin målarduk blåst en stark, luftig komposition som rör sig i många riktningar. Som en av konstnärinnan favoriserad sinnebild för livet skapar båtfärden här nya dimensioner till motivet, vilket var henne så kärt. Överraskande är det också att man lätt kan uppfatta detta av Ellen Thesleff år 1942 målade verk som ett konstverk från år 2015, så fräsch och avantgardistisk är hennes förhållande till färg, komposition, formens okroppslighet, nyansrikedom och rörlighet.

Kamp från år 1942 har varit med på De ungas utställning i Helsingfors Konsthall 2.10–24.10.1943, nr 41, då Ellen Thesleff blev bjuden till utställningen som hedersgäst. Målningen var också med på konstnärinnans minnesutställning i L. Bäcksbackas Konstsalong (Unionsgatan 28) i Helsingfors år 1954, nr 95, varefter målningen inte har visats offentligt.

Leena Ahtola-Moorhouse

Konstnär

28 500
322 905
29 733
Utropspris
35 000 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (6 bud)
26 apr 2016 18:32
28 500 EUR
26 apr 2016 18:29
28 000 EUR
26 apr 2016 18:29
27 000 EUR
22 apr 2016 12:42
25 501 EUR
20 apr 2016 19:14
19 400 EUR
18 apr 2016 11:41
19 000 EUR