Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Taito Oy, 1940-tal.

Mässing och teak. Tygskärm. Höjd 41 cm.

Sedvanligt slitage.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 700
E
U
R
28 458
S
E
K
3 090
USD
Utropspris
2 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (38 bud)
9
26 apr 2016 18:50
2 700 EUR
8
A
26 apr 2016 18:50
2 650 EUR
8
A
26 apr 2016 18:47
2 600 EUR
7
26 apr 2016 18:47
2 500 EUR
8
26 apr 2016 18:36
2 300 EUR
7
A
26 apr 2016 18:36
2 200 EUR
8
26 apr 2016 18:36
2 200 EUR
7
A
26 apr 2016 18:35
2 100 EUR
8
26 apr 2016 18:35
2 000 EUR
7
A
26 apr 2016 18:18
1 950 EUR
8
26 apr 2016 18:18
1 900 EUR
7
A
26 apr 2016 18:11
1 850 EUR
8
26 apr 2016 18:11
1 800 EUR
7
A
26 apr 2016 18:10
1 750 EUR
8
26 apr 2016 18:10
1 700 EUR
7
A
26 apr 2016 18:10
1 650 EUR
8
26 apr 2016 18:10
1 600 EUR
7
A
26 apr 2016 17:36
1 550 EUR
8
26 apr 2016 17:36
1 500 EUR
7
A
26 apr 2016 17:36
1 450 EUR
8
26 apr 2016 17:36
1 400 EUR
7
A
26 apr 2016 17:35
1 050 EUR
8
26 apr 2016 17:35
1 000 EUR
7
A
26 apr 2016 17:35
960 EUR
8
26 apr 2016 17:35
940 EUR
7
26 apr 2016 15:00
920 EUR
5
A
26 apr 2016 15:00
900 EUR
5
A
24 apr 2016 10:04
820 EUR
6
24 apr 2016 10:04
800 EUR
5
A
24 apr 2016 10:04
720 EUR
6
24 apr 2016 10:04
700 EUR
5
22 apr 2016 21:42
620 EUR
2
A
22 apr 2016 21:42
600 EUR
2
21 apr 2016 18:53
500 EUR
4
19 apr 2016 9:22
400 EUR
3
18 apr 2016 22:16
300 EUR
2
18 apr 2016 20:19
200 EUR
1
18 apr 2016 16:22
100 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.