Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Domus Academica. Tillverkad av Taito, 1947.

Mässing, perforerad skärm. Höjd 147 cm.

En skruv utbytt och sedvanligt slitage. Ej funktionstestad.

Proveniens

Enligt uppgift från Domus Academica studenthem.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
8 700
E
U
R
89 784
S
E
K
9 954
USD
Utropspris
6 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (33 bud)
13
26 apr 2016 18:32
8 700 EUR
11
A
26 apr 2016 18:31
8 500 EUR
13
26 apr 2016 18:31
8 402 EUR
11
26 apr 2016 16:49
8 202 EUR
9
A
26 apr 2016 15:09
8 002 EUR
11
26 apr 2016 15:09
7 900 EUR
9
26 apr 2016 13:53
7 700 EUR
12
A
26 apr 2016 13:53
7 500 EUR
12
A
26 apr 2016 13:52
7 201 EUR
9
26 apr 2016 13:52
7 001 EUR
12
26 apr 2016 13:05
6 301 EUR
9
A
26 apr 2016 13:05
6 101 EUR
9
26 apr 2016 7:46
5 900 EUR
11
26 apr 2016 7:45
5 700 EUR
9
A
26 apr 2016 7:45
5 500 EUR
11
26 apr 2016 7:45
5 500 EUR
9
26 apr 2016 7:04
5 250 EUR
10
A
26 apr 2016 7:04
5 050 EUR
10
24 apr 2016 21:11
5 044 EUR
9
23 apr 2016 10:36
4 844 EUR
8
A
23 apr 2016 10:36
4 800 EUR
8
22 apr 2016 12:12
4 644 EUR
1
21 apr 2016 22:46
4 444 EUR
7
21 apr 2016 18:57
4 000 EUR
6
21 apr 2016 14:10
3 433 EUR
1
19 apr 2016 20:49
3 333 EUR
5
19 apr 2016 20:34
3 000 EUR
2
19 apr 2016 14:03
1 100 EUR
4
18 apr 2016 21:21
1 050 EUR
2
18 apr 2016 17:52
1 000 EUR
3
18 apr 2016 17:42
500 EUR
2
18 apr 2016 14:28
110 EUR
1
18 apr 2016 12:57
100 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.