Kristian Krokfors

(Finland, Född 1952)
Kristian Krokfors
(Finland, Född 1952)

KRISTIAN KROKFORS, ANDALUCIA.

Sign. -95. Olja på duk 58x82,5 cm.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Konstnär

Kristian Krokfors föddes i Finland 1952. Drygt 20 år gammal påbörjade han sin utbildning vid konstindustriella högskolan i Helsingfors, för att 1974 flytta till England och studera i Leicester. Under det sena 80-talet arbetade Krokfors ett antal år i New York, för att därefter återvända till Helsingfors. På auktion förekommer främst Krokfors grafik, med stiliserade motiv av trädgårdar och hus.

Klubbat pris
991
11 169
1 034
Utropspris
1 200 EUR
Budhistorik (8 bud)
25 apr 2016 13:10
991 EUR
25 apr 2016 13:10
971 EUR
25 apr 2016 12:44
919 EUR
25 apr 2016 12:28
899 EUR
25 apr 2016 8:38
860 EUR
20 apr 2016 21:20
820 EUR
19 apr 2016 18:13
770 EUR
18 apr 2016 11:23
650 EUR