Toini Kallio

(Finland, 1891-1981)
Toini Kallio
(Finland, 1891-1981)

TOINI KALLIO, HÅRGARNSMATTA. Kämmen (Handflata). Aaltonens Mattväveri Kiikka, 1930-tal.

Brunmelerad yllematta på linnevarp. Mått 327x214 cm.

Bruksslitage. Fläckar.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Klubbat pris
800
9 176
837
Utropspris
1 000 EUR
Budhistorik (6 bud)
26 apr 2016 15:01
800 EUR
26 apr 2016 15:01
790 EUR
26 apr 2016 15:01
630 EUR
26 apr 2016 15:01
580 EUR
25 apr 2016 15:17
250 EUR
20 apr 2016 14:20
100 EUR