Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, BORDSLAMPOR, ETT PAR, 9227. Tillverkad av Taito/Idman. 1950-tal.

Vitmålad metall och mässing. Höjd 44 cm.

Obetydligt slitage. Ej funktionstestad.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 800
E
U
R
18 792
S
E
K
2 036
USD
Utropspris
1 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (30 bud)
12
26 apr 2016 14:55
1 800 EUR
6
A
26 apr 2016 14:55
1 750 EUR
6
26 apr 2016 14:42
1 749 EUR
14
A
26 apr 2016 14:42
1 699 EUR
14
26 apr 2016 13:51
1 650 EUR
11
A
26 apr 2016 13:51
1 600 EUR
11
A
26 apr 2016 13:48
1 560 EUR
14
26 apr 2016 13:48
1 510 EUR
11
A
26 apr 2016 13:48
1 460 EUR
14
26 apr 2016 13:48
1 410 EUR
11
26 apr 2016 11:40
1 350 EUR
13
A
26 apr 2016 11:40
1 300 EUR
13
25 apr 2016 23:14
1 250 EUR
12
A
25 apr 2016 23:14
1 200 EUR
13
25 apr 2016 23:14
1 150 EUR
12
A
25 apr 2016 23:13
1 050 EUR
13
25 apr 2016 23:13
1 000 EUR
12
25 apr 2016 8:15
920 EUR
11
A
25 apr 2016 8:15
900 EUR
11
24 apr 2016 21:09
820 EUR
10
24 apr 2016 2:47
800 EUR
9
23 apr 2016 12:55
720 EUR
8
22 apr 2016 22:41
700 EUR
7
21 apr 2016 22:35
660 EUR
6
20 apr 2016 21:01
620 EUR
5
20 apr 2016 14:19
600 EUR
4
20 apr 2016 11:03
500 EUR
3
19 apr 2016 12:45
400 EUR
2
18 apr 2016 22:22
300 EUR
1
18 apr 2016 20:03
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.