Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9209, Taito Oy.

Polerad mässing, perforerad skärm, skaft klädd med rotting. Höjd ca 37 cm.

Sedvanligt slitage. Ej funktionstestad.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
5 200
E
U
R
54 288
S
E
K
5 882
USD
Utropspris
2 500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (36 bud)
13
A
26 apr 2016 14:44
5 200 EUR
6
26 apr 2016 14:44
5 000 EUR
13
A
26 apr 2016 14:43
4 800 EUR
6
26 apr 2016 14:43
4 600 EUR
13
26 apr 2016 14:43
4 400 EUR
11
26 apr 2016 14:43
4 200 EUR
13
A
26 apr 2016 14:42
4 000 EUR
11
26 apr 2016 14:42
3 900 EUR
13
A
26 apr 2016 14:42
3 800 EUR
11
26 apr 2016 14:42
3 700 EUR
13
26 apr 2016 14:41
3 600 EUR
12
A
26 apr 2016 14:41
3 500 EUR
12
26 apr 2016 14:40
3 300 EUR
6
26 apr 2016 14:39
3 200 EUR
3
A
26 apr 2016 14:38
3 100 EUR
11
26 apr 2016 14:38
3 100 EUR
3
26 apr 2016 14:38
3 000 EUR
11
A
26 apr 2016 14:29
2 900 EUR
8
26 apr 2016 14:29
2 800 EUR
11
26 apr 2016 14:23
2 700 EUR
8
26 apr 2016 14:14
2 600 EUR
11
A
26 apr 2016 14:14
2 500 EUR
11
26 apr 2016 14:05
2 200 EUR
10
A
26 apr 2016 14:05
2 100 EUR
10
26 apr 2016 12:39
2 000 EUR
9
25 apr 2016 12:27
1 900 EUR
8
25 apr 2016 10:46
1 800 EUR
7
22 apr 2016 12:14
1 600 EUR
1
21 apr 2016 22:35
1 333 EUR
6
21 apr 2016 18:46
1 150 EUR
5
21 apr 2016 14:14
1 100 EUR
4
20 apr 2016 23:49
840 EUR
2
20 apr 2016 20:16
820 EUR
3
18 apr 2016 21:17
500 EUR
2
18 apr 2016 20:06
430 EUR
1
18 apr 2016 12:49
100 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.