Madeleine Pyk – en samling F769

Georg Jensen

(Danmark, 1866-1935)
Georg Jensen
(Danmark, 1866-1935)

GEORG JENSEN, ring "Moonlight grapes", silver.

Storlek 16,75, justerbar.

Obetydligt slitage.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Georg Jensen var en dansk silversmed och designer. Jensen utbildade sig på det Kongelige Danske Kunstakademie i Köpenhamn med inriktning på skulptur. Innan han startade sitt eget företag arbetade han på Bing & Grøndals porslinsfabrik. Han grundade sin silversmedja 1904 där många arbeten i jugendstil. Företaget Georg Jensen Sølvsmedie öppnade 1924 en filial på Fifth Avenue i New York City. Företaget har ofta haft formgivare knutna till sig som till exempel Sigvard Bernadotte, Arne Jacobsen och Verner Panton. Under 1960- och 1970-talen togs skulpturalt utformade smycken och armbandsklockor med i sortimentet formgivna av bland annat Vivianna Bülow-Hübe. Georg Jensen har alltid sålt högkvalitativa silverföremål med unik design. Ren och tidlös estetik är företagets signum.

Klubbat pris
290
3 054
333
Utropspris
400 EUR
Budhistorik (9 bud)
25 apr 2016 20:28
290 EUR
24 apr 2016 21:09
270 EUR
24 apr 2016 18:13
250 EUR
24 apr 2016 16:34
180 EUR
24 apr 2016 10:00
170 EUR
23 apr 2016 12:52
160 EUR
19 apr 2016 8:56
150 EUR
18 apr 2016 22:03
100 EUR
18 apr 2016 18:29
70 EUR