Kristian Krokfors

(Finland, Född 1952)
Kristian Krokfors
(Finland, Född 1952)

KRISTIAN KROKFORS, ANDALUCIA.

Sign. 2000. Olja på duk, uppfodrad på böjd skiva 40x117 cm.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Konstnär

Kristian Krokfors föddes i Finland 1952. Drygt 20 år gammal påbörjade han sin utbildning vid konstindustriella högskolan i Helsingfors, för att 1974 flytta till England och studera i Leicester. Under det sena 80-talet arbetade Krokfors ett antal år i New York, för att därefter återvända till Helsingfors. På auktion förekommer främst Krokfors grafik, med stiliserade motiv av trädgårdar och hus.

Klubbat pris
1 361
15 420
1 420
Utropspris
1 800 EUR
Budhistorik (14 bud)
25 apr 2016 10:59
1 361 EUR
25 apr 2016 10:59
1 311 EUR
8
25 apr 2016 10:59
1 300 EUR
25 apr 2016 10:59
1 250 EUR
25 apr 2016 10:59
1 200 EUR
25 apr 2016 10:58
1 119 EUR
25 apr 2016 10:13
1 069 EUR
25 apr 2016 10:13
1 020 EUR
25 apr 2016 8:55
1 019 EUR
25 apr 2016 6:48
999 EUR
22 apr 2016 19:28
900 EUR
20 apr 2016 21:27
760 EUR
20 apr 2016 12:47
720 EUR
18 apr 2016 11:15
700 EUR