Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkarens stämpel Idman. 1950-tal.

Vitlackerad kupa, justerbar mässingsarm. Kupans längd 18,5 cm. Höjd 36 cm.

Obetydligt slitage. Ej funktionstestad.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Klubbat pris
1 650
17 226
1 866
Utropspris
1 800 EUR
Budhistorik (19 bud)
27 apr 2016 17:26
1 650 EUR
8
27 apr 2016 17:26
1 600 EUR
27 apr 2016 17:26
1 600 EUR
8
27 apr 2016 17:24
1 550 EUR
27 apr 2016 16:35
1 500 EUR
26 apr 2016 19:34
1 400 EUR
26 apr 2016 12:02
1 300 EUR
25 apr 2016 17:52
1 200 EUR
23 apr 2016 21:40
1 050 EUR
23 apr 2016 15:48
1 000 EUR
23 apr 2016 14:57
980 EUR
22 apr 2016 19:00
720 EUR
21 apr 2016 22:53
700 EUR
21 apr 2016 20:57
600 EUR
19 apr 2016 21:44
580 EUR
19 apr 2016 20:50
555 EUR
19 apr 2016 19:44
400 EUR
19 apr 2016 18:51
320 EUR
18 apr 2016 17:47
300 EUR