Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, SKÅL. Stämplad Taito Oy, 1950-tal.

Brons. Bredd 15 cm.

Smärre slitage.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 850
E
U
R
19 092
S
E
K
2 117
USD
Utropspris
800 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (42 bud)
9
A
27 apr 2016 21:30
1 850 EUR
11
27 apr 2016 21:30
1 800 EUR
9
A
27 apr 2016 21:30
1 650 EUR
11
27 apr 2016 21:30
1 600 EUR
9
A
27 apr 2016 21:27
1 450 EUR
11
27 apr 2016 21:27
1 400 EUR
9
A
27 apr 2016 21:27
1 250 EUR
11
27 apr 2016 21:27
1 200 EUR
9
A
27 apr 2016 21:27
1 050 EUR
11
27 apr 2016 21:27
1 000 EUR
9
A
27 apr 2016 21:27
961 EUR
10
27 apr 2016 21:27
941 EUR
9
A
27 apr 2016 21:26
921 EUR
10
27 apr 2016 21:26
901 EUR
9
A
27 apr 2016 21:25
861 EUR
10
27 apr 2016 21:25
841 EUR
9
A
27 apr 2016 21:20
821 EUR
2
27 apr 2016 21:20
801 EUR
9
A
27 apr 2016 19:42
780 EUR
6
27 apr 2016 19:42
760 EUR
9
27 apr 2016 19:32
740 EUR
5
27 apr 2016 19:31
720 EUR
9
A
27 apr 2016 19:30
700 EUR
5
27 apr 2016 19:30
680 EUR
9
A
27 apr 2016 19:00
660 EUR
6
27 apr 2016 19:00
640 EUR
9
A
27 apr 2016 18:59
620 EUR
6
27 apr 2016 18:59
600 EUR
9
A
27 apr 2016 18:59
580 EUR
6
27 apr 2016 18:59
560 EUR
9
A
27 apr 2016 18:59
540 EUR
6
27 apr 2016 18:59
520 EUR
9
27 apr 2016 18:57
500 EUR
3
27 apr 2016 18:21
450 EUR
8
27 apr 2016 17:08
408 EUR
7
26 apr 2016 23:48
388 EUR
6
25 apr 2016 19:41
360 EUR
5
25 apr 2016 12:53
340 EUR
4
25 apr 2016 12:29
320 EUR
3
22 apr 2016 12:08
300 EUR
2
19 apr 2016 9:20
250 EUR
1
18 apr 2016 14:40
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.