Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Formgiven för Taito Oy 1948.

Perforerad mässing, matterat glas.. Höjden justerbar. Diam. 45 cm.

Smärre slitage. Ej funktionstestad.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
4 401
E
U
R
46 387
S
E
K
5 037
USD
Utropspris
3 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (28 bud)
8
26 apr 2016 18:05
4 401 EUR
2
26 apr 2016 18:04
4 201 EUR
8
A
26 apr 2016 18:04
4 001 EUR
2
26 apr 2016 18:04
3 901 EUR
8
26 apr 2016 18:04
3 801 EUR
2
26 apr 2016 18:03
3 701 EUR
8
26 apr 2016 18:03
3 601 EUR
2
26 apr 2016 18:02
3 501 EUR
8
26 apr 2016 18:02
3 401 EUR
2
26 apr 2016 18:01
3 301 EUR
8
26 apr 2016 18:01
3 201 EUR
2
26 apr 2016 17:47
3 101 EUR
9
26 apr 2016 17:45
3 001 EUR
2
A
26 apr 2016 17:45
3 000 EUR
2
26 apr 2016 17:30
2 901 EUR
7
26 apr 2016 15:30
2 801 EUR
8
A
26 apr 2016 15:30
2 800 EUR
8
A
26 apr 2016 15:07
2 700 EUR
7
26 apr 2016 15:07
2 600 EUR
8
26 apr 2016 15:05
2 500 EUR
7
26 apr 2016 13:26
2 400 EUR
6
25 apr 2016 7:25
2 000 EUR
2
24 apr 2016 14:58
1 500 EUR
5
23 apr 2016 21:33
1 450 EUR
4
22 apr 2016 12:13
1 400 EUR
3
21 apr 2016 22:45
1 200 EUR
2
21 apr 2016 18:45
1 100 EUR
1
20 apr 2016 19:06
1 000 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.