Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito. 1940-tal.

Mässing, perforerad mässing och matterat glas. Höjd 34 cm. Diam. 34,5 cm

Smärre slitage. Ej funktionstestad.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 600
E
U
R
27 144
S
E
K
2 941
USD
Utropspris
1 500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (43 bud)
11
25 apr 2016 12:35
2 600 EUR
8
A
25 apr 2016 12:35
2 500 EUR
8
A
25 apr 2016 12:35
2 100 EUR
11
25 apr 2016 12:35
2 000 EUR
8
A
25 apr 2016 12:27
1 470 EUR
10
25 apr 2016 12:27
1 420 EUR
8
A
25 apr 2016 12:26
1 370 EUR
10
25 apr 2016 12:26
1 320 EUR
8
25 apr 2016 7:01
1 270 EUR
9
A
25 apr 2016 7:01
1 220 EUR
9
25 apr 2016 4:28
1 050 EUR
8
A
25 apr 2016 4:28
1 000 EUR
8
A
24 apr 2016 21:44
998 EUR
6
24 apr 2016 21:44
978 EUR
8
A
24 apr 2016 21:44
958 EUR
6
24 apr 2016 21:44
938 EUR
8
A
24 apr 2016 21:44
918 EUR
6
24 apr 2016 21:44
898 EUR
8
24 apr 2016 21:06
878 EUR
6
A
24 apr 2016 21:06
858 EUR
6
A
23 apr 2016 21:31
810 EUR
7
23 apr 2016 21:31
790 EUR
6
23 apr 2016 21:06
770 EUR
5
A
23 apr 2016 19:51
750 EUR
6
23 apr 2016 19:51
750 EUR
5
A
23 apr 2016 19:51
730 EUR
6
23 apr 2016 19:51
710 EUR
5
A
23 apr 2016 19:51
690 EUR
6
23 apr 2016 19:51
670 EUR
5
A
23 apr 2016 19:51
650 EUR
6
23 apr 2016 19:51
630 EUR
5
A
23 apr 2016 19:51
610 EUR
6
23 apr 2016 19:51
590 EUR
5
22 apr 2016 21:40
570 EUR
2
A
22 apr 2016 21:40
550 EUR
2
21 apr 2016 18:39
520 EUR
4
A
21 apr 2016 6:30
500 EUR
5
21 apr 2016 6:30
500 EUR
4
20 apr 2016 14:11
370 EUR
3
A
20 apr 2016 14:11
350 EUR
3
18 apr 2016 22:15
300 EUR
2
18 apr 2016 20:16
250 EUR
1
18 apr 2016 16:11
100 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.