Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Formgiven för Taito Oy 1948.

Perforerad mässing, matterat glas. Höjden justerbar. Diam. 45 cm.

Smärre slitage. Kompletterad. Ej funktionstestad.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 100
E
U
R
21 987
S
E
K
2 385
USD
Utropspris
3 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (25 bud)
8
A
26 apr 2016 13:18
2 100 EUR
12
26 apr 2016 13:18
2 001 EUR
8
A
26 apr 2016 13:13
1 951 EUR
12
26 apr 2016 13:13
1 901 EUR
8
26 apr 2016 12:54
1 850 EUR
11
A
26 apr 2016 12:54
1 800 EUR
11
24 apr 2016 21:07
1 750 EUR
10
23 apr 2016 21:32
1 700 EUR
9
22 apr 2016 21:41
1 650 EUR
8
A
22 apr 2016 21:41
1 600 EUR
8
22 apr 2016 12:14
1 350 EUR
1
A
22 apr 2016 12:14
1 300 EUR
1
21 apr 2016 18:46
1 250 EUR
4
A
21 apr 2016 15:10
1 200 EUR
7
21 apr 2016 15:10
1 200 EUR
4
A
20 apr 2016 19:02
1 150 EUR
6
20 apr 2016 19:02
1 100 EUR
4
A
19 apr 2016 11:53
630 EUR
5
19 apr 2016 11:53
610 EUR
4
A
19 apr 2016 11:53
570 EUR
5
19 apr 2016 11:53
550 EUR
4
18 apr 2016 22:30
500 EUR
3
18 apr 2016 22:15
400 EUR
2
18 apr 2016 20:24
220 EUR
1
18 apr 2016 20:18
200 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.