Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Idman, 1950-tal.

Femarmad. Polerad mässing, kupor i matterat glas samt skärmar i pergament. Höjd 73 cm.

Smärre slitage. Ej funktionstestad.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Klubbat pris
470
4 954
538
Utropspris
1 200 EUR
Budhistorik (8 bud)
25 apr 2016 4:27
470 EUR
25 apr 2016 4:27
450 EUR
22 apr 2016 21:40
370 EUR
22 apr 2016 21:40
350 EUR
21 apr 2016 18:50
320 EUR
18 apr 2016 22:15
300 EUR
18 apr 2016 20:16
200 EUR
18 apr 2016 16:12
100 EUR