Kan inte nå servern

Axel Einar Hjorth

(Sverige, 1888-1959)
Axel Einar Hjorth
(Sverige, 1888-1959)

AXEL EINAR HJORTH, TABURETT. Sannolikt modell "Utö". Nordiska Kompaniet (NK). 1930-tal.

Furu. Längd 60 cm, bredd 36 cm, höjd 35 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Renoverad.

Övrig information

Modellen formgiven år 1932. Marknadsfördes som "Sportstugemöbel".

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Axel Einar Hjorth räknas som en av Sveriges mest betydande möbelformgivare under Swedish Grace-eran. Han är också känd för att ha formgivit de så kallade sportstugemöblerna i furu.

Axel Einar Hjorths tidiga arbetsgivare var bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors och Stockholms Hantverksförening. Hjorths stora genombrott kom som chefsarkitekt för Nordiska Kompaniet 1927–1938. Hans första större uppdrag blev Nordiska Kompaniets påkostade monter på världsutställningen i Barcelona år 1929 där det ikoniska skåpet Louis visades. Samma år bryter Hjorth ny mark och skapar parallellt rustika möbler i furu, så kallade sportstugemöbler. Dessa ses idag som en unik form av möbler som lade grunden för en helt ny estetik inom möbeldesign.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
12 600
E
U
R
142 002
S
E
K
13 148
USD
Utropspris
4 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (58 bud)
13
26 apr 2016 14:29
12 600 EUR
12
26 apr 2016 14:29
12 400 EUR
13
26 apr 2016 14:26
12 200 EUR
12
26 apr 2016 14:23
12 000 EUR
13
26 apr 2016 14:23
11 800 EUR
12
26 apr 2016 14:21
11 600 EUR
13
26 apr 2016 14:20
11 400 EUR
12
26 apr 2016 14:17
11 200 EUR
13
26 apr 2016 14:17
11 000 EUR
12
26 apr 2016 14:14
10 800 EUR
13
26 apr 2016 14:14
10 600 EUR
12
26 apr 2016 14:11
10 400 EUR
13
26 apr 2016 14:11
10 200 EUR
1
26 apr 2016 14:09
10 000 EUR
13
26 apr 2016 14:08
9 800 EUR
1
26 apr 2016 14:08
9 600 EUR
12
26 apr 2016 14:07
9 400 EUR
13
26 apr 2016 14:07
9 200 EUR
1
26 apr 2016 14:06
9 000 EUR
12
26 apr 2016 14:06
8 800 EUR
13
26 apr 2016 14:05
8 600 EUR
1
26 apr 2016 14:05
8 400 EUR
13
26 apr 2016 14:04
8 200 EUR
10
A
26 apr 2016 14:04
8 000 EUR
13
26 apr 2016 14:04
8 000 EUR
10
A
26 apr 2016 14:02
7 700 EUR
12
26 apr 2016 14:02
7 500 EUR
10
26 apr 2016 14:02
7 200 EUR
12
A
26 apr 2016 14:02
7 000 EUR
1
26 apr 2016 14:02
7 000 EUR
12
26 apr 2016 14:02
6 700 EUR
11
A
26 apr 2016 14:02
6 500 EUR
11
26 apr 2016 14:01
6 400 EUR
10
A
26 apr 2016 14:01
6 200 EUR
1
26 apr 2016 14:01
6 200 EUR
10
A
26 apr 2016 14:01
6 000 EUR
1
26 apr 2016 14:01
5 800 EUR
10
A
26 apr 2016 14:01
5 300 EUR
1
26 apr 2016 14:01
5 100 EUR
10
26 apr 2016 14:01
4 800 EUR
1
26 apr 2016 14:01
4 600 EUR
9
A
26 apr 2016 14:01
4 500 EUR
9
A
26 apr 2016 14:00
4 300 EUR
1
26 apr 2016 14:00
4 100 EUR
9
A
26 apr 2016 14:00
3 700 EUR
1
26 apr 2016 14:00
3 600 EUR
9
26 apr 2016 14:00
3 400 EUR
1
26 apr 2016 14:00
3 300 EUR
7
A
26 apr 2016 13:56
3 200 EUR
8
26 apr 2016 13:56
3 200 EUR
7
26 apr 2016 13:44
3 000 EUR
1
26 apr 2016 12:48
2 600 EUR
6
24 apr 2016 8:18
2 500 EUR
5
22 apr 2016 1:12
2 000 EUR
4
21 apr 2016 15:38
650 EUR
3
20 apr 2016 20:56
520 EUR
2
19 apr 2016 22:04
500 EUR
1
18 apr 2016 21:28
30 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Andra har även tittat på