MODERN + DESIGN F179

543 föremål
ANNIKKI HOVISAARI, KERAMIKSKÅL. Sign. A.H. Arabia.
Slutpris
200 EUR
Utropspris
400 EUR
MATTA, 1930-tal.
Utropspris
800 EUR
CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, ETT PAR SOFFOR.
Slutpris
3 000 EUR
Utropspris
3 500 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "UTAN TITEL".
Utropspris
1 200 EUR
PENTTI MEKLIN, "PUSS, PUSS".
Slutpris
500 EUR
Utropspris
800 EUR
KIRSTI ILVESSALO, RYA. "Palokärki", 1957.
Slutpris
800 EUR
Utropspris
1 000 EUR
MATTI ALAPOTI, "ABSTRAKT".
Utropspris
700 EUR
MARKKU SALO, KONSTGLAS.
Utropspris
600 EUR
GRETA SKOGSTER-LEHTINEN, DÖRRKLÄDE.
Utropspris
1 500 EUR
PER STENIUS, LANDSKAP.
Slutpris
900 EUR
Utropspris
1 200 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, ETT PAR STOLAR. Domus.
Slutpris
200 EUR
Utropspris
400 EUR
KAJ STENVALL, "RYTMEN I LJUS (OCH BYXORNA PÅ)".
Slutpris
3 600 EUR
Utropspris
4 500 EUR
ALVAR AALTO, SERVERINGSVAGN. Modell 98.
Slutpris
800 EUR
Utropspris
1 000 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, PALL, Lukki. 1950-tal.
Slutpris
220 EUR
Utropspris
400 EUR
HELGE DAHLMAN, ALLMOGELANDSKAP.
Utropspris
900 EUR
PAAVO TYNELL, SKRIVBORDSLAMPA, 5233, Idman.
Slutpris
600 EUR
Utropspris
800 EUR
JIM DINE, GLYPOTEK, NEW YORK AND LONDON, THE ARTIST.
Slutpris
5 400 EUR
Utropspris
7 000 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA A 330. Guldklockan.
Slutpris
600 EUR
Utropspris
800 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKFAT. Sign. TM.
Slutpris
347 EUR
Utropspris
400 EUR
GRETA SKOGSTER-LEHTINEN, MATTA. Kiikan Kutomo, 1930-/40-tal.
Slutpris
1 200 EUR
Utropspris
1 500 EUR
IRJA MIKKOLA, BILDVÄV. 1980-tal.
Slutpris
150 EUR
Utropspris
300 EUR
ALVAR AALTO, RADIOBORD. Artek, 1930-/40-tal.
Slutpris
400 EUR
Utropspris
500 EUR
SAARA HOPEA, FAT.
Slutpris
200 EUR
Utropspris
500 EUR
AINO AALTO, KANNA. Karhula 1939.
Slutpris
320 EUR
Utropspris
400 EUR
EVA CEDERSTRÖM, BLOMMOR I KANNA.
Utropspris
1 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA.
Utropspris
800 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA.
Slutpris
920 EUR
Utropspris
1 200 EUR
TAPIO WIRKKALA, TAKLAMPA. Idman.
Slutpris
1 200 EUR
Utropspris
1 500 EUR
SEPPO KÄRKKÄINEN, KOMPOSITION.
Slutpris
700 EUR
Utropspris
1 500 EUR
TIMO SARPANEVA, RITNING. Sign. -89 med dedikation.
Slutpris
900 EUR
Utropspris
1 200 EUR
TAPIO WIRKKALA, VAS. Isberg. Sign. Tapio Wirkkala 3825.
Slutpris
1 251 EUR
Utropspris
1 300 EUR