MODERN + DESIGN F179

539 föremål
Klubbat pris
1 450 EUR
Utropspris
1 800 EUR
ALPO JAAKOLA, "HÖST (LEILA)".
ALPO JAAKOLA, "HÖST (LEILA)".
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 600 EUR
GERDA THESLEFF, KERAMIKVAS. Sign. GT, Finland 1915.
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
800 EUR
ALVAR AALTO, SERVERINGSVAGN 900. 1950-/60-tal.
Klubbat pris
860 EUR
Utropspris
1 000 EUR
TAKLAMPA, Itsu.
TAKLAMPA, Itsu.
Utropspris
500 EUR
KAIJA AARIKKA, brosch, silver. Helsingfors 1972.
Klubbat pris
260 EUR
Utropspris
350 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Idman, 1950-tal.
Klubbat pris
1 305 EUR
Utropspris
1 200 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armband, 14K guld. Lapponia.
Klubbat pris
1 650 EUR
Utropspris
1 800 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillvekare Idman, 1940-tal.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
1 800 EUR
ALVAR AALTO, PALLAR, ETT PAR.
ALVAR AALTO, PALLAR, ETT PAR.
Klubbat pris
325 EUR
Utropspris
400 EUR
CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, BORD. Permesso.
Klubbat pris
610 EUR
Utropspris
800 EUR
CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, FÅTÖLJ.
Klubbat pris
719 EUR
Utropspris
1 500 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Sign. TM. Arabia. Tidigt 1940-tal.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 500 EUR
OIVA TOIKKA, VAS. Sign Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
601 EUR
Utropspris
600 EUR
ALPO JAAKOLA, "BRÖDFLICKAN".
ALPO JAAKOLA, "BRÖDFLICKAN".
Klubbat pris
640 EUR
Utropspris
800 EUR
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 500 EUR
JUHANI HARRI, "KL. 1:50", 1971.
Klubbat pris
523 EUR
Utropspris
600 EUR
GUNNEL NYMAN, VAS. Sign. G Nyman Nuutajärvi -48.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
600 EUR
TAPIO WIRKKALA, VAS. Renlav. Sign. Tapio Wirkkala.
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
900 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Stämplad Taito.
Klubbat pris
2 500 EUR
Utropspris
2 000 EUR
SAM VANNI, ABSTAKTION.
SAM VANNI, ABSTAKTION.
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
4 000 EUR
Klubbat pris
1 410 EUR
Utropspris
1 000 EUR
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, KOMPOSITION.
Klubbat pris
7 400 EUR
Utropspris
7 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkare Taito Oy, 1950-tal.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
2 500 EUR
TOINI MUONA, VAS. Sign. TM, Arabia.
Klubbat pris
520 EUR
Utropspris
600 EUR
SAARA HOPEA, SAFTSERVIS. Notsjö, formgiven 1952.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
400 EUR
TAPIO WIRKKALA, BRICKA. Sign. TW. Kultakeskus 1959.
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
2 000 EUR
OIVA TOIKKA, GLASKUBER, 10 ST. Signerade.
Klubbat pris
2 300 EUR
Utropspris
2 000 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, SJÄLVPORTRÄTT.
Klubbat pris
3 100 EUR
Utropspris
3 000 EUR
TOVE JANSSON, DEN BLÅ STOLEN.
TOVE JANSSON, DEN BLÅ STOLEN.
Klubbat pris
6 400 EUR
Utropspris
5 000 EUR
GERDA THESLEFF, KERAMIKSKÅL. Sign. GT.
Klubbat pris
480 EUR
Utropspris
400 EUR
SAARA HOPEA, ring, silver. Ossian Hopea, Borgå 1967.
Klubbat pris
470 EUR
Utropspris
400 EUR
GÖRAN HONGELL, VAS. Sign. GH 3- Karhula. 1940-tal.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
400 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS, Arabia.
Klubbat pris
3 600 EUR
Utropspris
3 500 EUR