MODERN + DESIGN F179

539 föremål
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF.
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF.
Klubbat pris
770 EUR
Utropspris
800 EUR
KUUTTI LAVONEN, "LILITH".
KUUTTI LAVONEN, "LILITH".
Klubbat pris
900 EUR
Utropspris
1 000 EUR
TUOMAS RENVALL, ABSTRAKT.
TUOMAS RENVALL, ABSTRAKT.
Utropspris
1 500 EUR
GUNNEL NYMAN, VAS. Otydlig sign. 1940-talets slut.
Klubbat pris
460 EUR
Utropspris
500 EUR
LEA KAUPPI,
LEA KAUPPI,
Klubbat pris
640 EUR
Utropspris
800 EUR
DORA JUNG, VÄVNAD. Duvor. Signerad. Tidigt 1970-tal.
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
800 EUR
KRISTIAN KROKFORS, ANDALUCIA.
KRISTIAN KROKFORS, ANDALUCIA.
Klubbat pris
1 361 EUR
Utropspris
1 800 EUR
GOLVLAMPA. Itsu. 1950-tal.
GOLVLAMPA. Itsu. 1950-tal.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
2 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, LJUSSTAKAR, 4 ST. Sign. TW. Silver 830.
Klubbat pris
2 110 EUR
Utropspris
1 700 EUR
ALVAR AALTO, KLÄDHÄNGARE. 1940-/50-tal.
Klubbat pris
360 EUR
Utropspris
400 EUR
VEIKKO MARTTINEN, TURKOST HAV.
Klubbat pris
2 101 EUR
Utropspris
2 000 EUR
KARI HUHTAMO, ABSTRAKT.
KARI HUHTAMO, ABSTRAKT.
Klubbat pris
1 451 EUR
Utropspris
2 000 EUR
ALPO JAAKOLA, MAN OCH KVINNA.
ALPO JAAKOLA, MAN OCH KVINNA.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
2 000 EUR
ESKO TIRRONEN, "MORGONMOTIV".
ESKO TIRRONEN, "MORGONMOTIV".
Klubbat pris
2 600 EUR
Utropspris
2 000 EUR
HELGE DAHLMAN, "YLLÄSTUNTURI".
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
600 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPOR, 4 ST.
Klubbat pris
4 200 EUR
Utropspris
4 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, BRICKA. Soinne & Kni Oy.
Klubbat pris
204 EUR
Utropspris
200 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkare Taito Oy. 1950-tal.
Klubbat pris
3 200 EUR
Utropspris
3 000 EUR
TOVE JANSSON, "CYKLAMEN".
TOVE JANSSON, "CYKLAMEN".
Klubbat pris
4 200 EUR
Utropspris
4 500 EUR
KUUTTI LAVONEN, "MIKAEL".
KUUTTI LAVONEN, "MIKAEL".
Klubbat pris
870 EUR
Utropspris
700 EUR
SVENN ESKE KRISTENSEN, SATSBORD, 3 DELAR. 1950-tal.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
800 EUR
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 810. Stämplad Valaistustyö.
Klubbat pris
3 800 EUR
Utropspris
5 000 EUR
VEIKKO MARTTINEN, MODELL.
VEIKKO MARTTINEN, MODELL.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
2 500 EUR
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi.
Klubbat pris
770 EUR
Utropspris
1 200 EUR
TAPIO WIRKKALA, SKÅL. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala -54.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
1 500 EUR
JUHANI LINNOVAARA, GESTALT.
JUHANI LINNOVAARA, GESTALT.
Klubbat pris
2 201 EUR
Utropspris
2 000 EUR
GEORGES VON SWETLIK, INTERIÖR MED DÖRR TILL TRÄDGÅRD.
Klubbat pris
3 400 EUR
Utropspris
2 800 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, PALL, TALE. Asko. 1950-tal.
Klubbat pris
1 750 EUR
Utropspris
1 400 EUR
RAFAEL WARDI, "TRÄD-SOMMAR".
RAFAEL WARDI, "TRÄD-SOMMAR".
Klubbat pris
1 950 EUR
Utropspris
1 800 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, STOL. Lukki.
Klubbat pris
270 EUR
Utropspris
400 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Iittala, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
970 EUR
Utropspris
800 EUR
Klubbat pris
2 600 EUR
Utropspris
2 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Tillverkad av Idman. 1950-tal.
Klubbat pris
4 600 EUR
Utropspris
3 000 EUR
ARTTU BRUMMER, SKÅL. Sign. Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris
480 EUR
Utropspris
800 EUR
RUT BRYK, KERAMIKSKÅL. Sign. Bryk.
Klubbat pris
790 EUR
Utropspris
600 EUR
ALVAR AALTO, VAS, 1950-/60-tal.
Klubbat pris
2 200 EUR
Utropspris
2 000 EUR
SAM VANNI, KOMPOSITION.
SAM VANNI, KOMPOSITION.
Klubbat pris
7 400 EUR
Utropspris
5 000 EUR
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
1 200 EUR
ALVAR AALTO, KLAFFBORD. Artek, 1960-tal.
Klubbat pris
501 EUR
Utropspris
400 EUR
TAPIO WIRKKALA, SKÅL, "Lehti" (Blad).
Klubbat pris
530 EUR
Utropspris
500 EUR
WERNER WEST, STOLAR, 4 ST. 1930-tal.
Klubbat pris
631 EUR
Utropspris
400 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, "STALIN GALAKTISESSA AJANTAJUSSA".
Klubbat pris
8 600 EUR
Utropspris
8 000 EUR
PAUL OSIPOW, KOMPOSITION.
PAUL OSIPOW, KOMPOSITION.
Klubbat pris
760 EUR
Utropspris
700 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Märkt Bryk. Sent 1970-tal.
Klubbat pris
2 600 EUR
Utropspris
1 200 EUR
ALPO JAAKOLA, KOMPOSITION.
ALPO JAAKOLA, KOMPOSITION.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
1 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Formgiven för Taito Oy, 1940-tal.
Klubbat pris
2 300 EUR
Utropspris
1 500 EUR
SERVERINGSVAGN 900, 1950/60-tal.
Klubbat pris
1 800 EUR
Utropspris
1 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPA. Stämplad Orno. 1950-tal.
Klubbat pris
570 EUR
Utropspris
1 200 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, VAS. Sign. Arabia KS.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
400 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA, ETT PAR. Taito Oy.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
800 EUR