MODERN + DESIGN F179

539 föremål
Klubbat pris
12 900 EUR
Utropspris
2 000 EUR
ANDY WARHOL, "HERSELF" UR "INGRID BERGMAN".
Klubbat pris
22 400 EUR
Utropspris
12 000 EUR
ERIK ENROTH, "MY LOVE".
ERIK ENROTH, "MY LOVE".
Klubbat pris
9 301 EUR
Utropspris
3 000 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, "MÅNEN OCH FISKTRÄSKET".
Klubbat pris
46 200 EUR
Utropspris
25 000 EUR
MATTI KUJASALO, "SYSTEM".
MATTI KUJASALO, "SYSTEM".
Klubbat pris
10 200 EUR
Utropspris
3 000 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Sign. TM Arabia. 1970-tal.
Klubbat pris
1 252 EUR
Utropspris
500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Taito, 1940-/50-tal.
Klubbat pris
13 000 EUR
Utropspris
2 500 EUR
KUUTTI LAVONEN, "AVANT DE PARTIR".
Klubbat pris
1 450 EUR
Utropspris
600 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito. 1940-tal.
Klubbat pris
2 600 EUR
Utropspris
1 500 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, GOLVLAMPA.
ILMARI TAPIOVAARA, GOLVLAMPA.
Klubbat pris
4 800 EUR
Utropspris
1 500 EUR
GUNNEL NYMAN, VINKANNA. Sign. GN 48. Formgiven 1947.
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
400 EUR
ALVAR AALTO, FÅTÖLJER, ETT PAR, NR 48.
Klubbat pris
9 800 EUR
Utropspris
2 800 EUR
PAAVO TYNELL, SKÅL. Stämplad Taito Oy, 1950-tal.
Klubbat pris
1 850 EUR
Utropspris
800 EUR
CARLOS SCARPA, TAKLAMPA, Venini.
Klubbat pris
3 800 EUR
Utropspris
2 000 EUR
ELVI MAARNI, FIOLSPELARE.
ELVI MAARNI, FIOLSPELARE.
Klubbat pris
2 400 EUR
Utropspris
1 200 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Taito Oy, 1940-tal.
Klubbat pris
2 700 EUR
Utropspris
2 000 EUR
MATTI KUJASALO, "KOLUMBUS".
MATTI KUJASALO, "KOLUMBUS".
Klubbat pris
8 401 EUR
Utropspris
5 000 EUR
SAM VANNI, KOMPOSITION.
SAM VANNI, KOMPOSITION.
Klubbat pris
4 200 EUR
Utropspris
2 500 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9209, Taito Oy.
Klubbat pris
5 200 EUR
Utropspris
2 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA.
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
1 200 EUR
CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, SOFFA. 1950-tal.
Klubbat pris
1 305 EUR
Utropspris
800 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, KOMPOSITION.
GÖRAN AUGUSTSON, KOMPOSITION.
Klubbat pris
2 800 EUR
Utropspris
1 400 EUR
CARIN BRYGGMAN, FÅTÖLJER, ETT PAR.
Klubbat pris
4 110 EUR
Utropspris
2 000 EUR
MIKAEL SCHILKIN, KERAMIKSKULPTUR. Svan.
Klubbat pris
5 400 EUR
Utropspris
3 000 EUR
AIMO OKKOLIN, VAS. Sign. Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris
1 750 EUR
Utropspris
1 500 EUR
BEN AF SCHULTEN, SAFARI-STOLAR, ETT PAR. Artek, 1970-tal.
Klubbat pris
1 922 EUR
Utropspris
1 000 EUR
KARI JUVA, RYTTARE.
KARI JUVA, RYTTARE.
Klubbat pris
4 900 EUR
Utropspris
2 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, FAT. Sign. Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris
7 100 EUR
Utropspris
4 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Blommor. Sign. Kaipiainen.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
800 EUR
KARI JUVA, VADARE.
KARI JUVA, VADARE.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
1 200 EUR
Klubbat pris
2 400 EUR
Utropspris
2 000 EUR
ALPO JAAKOLA, LIGGANDE KVINNA.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
900 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Sign. Bryk II.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
800 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Formgiven för Taito Oy 1948.
Klubbat pris
4 401 EUR
Utropspris
3 000 EUR
AIMO OKKOLIN, FAT. Sign. Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris
1 250 EUR
Utropspris
2 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Idman. 1940/50-tal.
Klubbat pris
2 550 EUR
Utropspris
1 800 EUR
PEDRO TXILLIDA, "ONDARRA IV".
PEDRO TXILLIDA, "ONDARRA IV".
Klubbat pris
1 950 EUR
Utropspris
2 500 EUR
LEA NEVANLINNA, BORD. Tidigt 1950-tal.
Klubbat pris
2 210 EUR
Utropspris
1 000 EUR
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
1 000 EUR
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
3 000 EUR
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
1 200 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Stämplad Idman. 1950-tal.
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
2 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris
1 860 EUR
Utropspris
1 500 EUR
Klubbat pris
1 670 EUR
Utropspris
1 800 EUR
ALVAR AALTO, PALLAR, 4 ST. Nr 60. Artek 1950-/60-tal.
Klubbat pris
770 EUR
Utropspris
400 EUR
KARI HUHTAMO, ABSTRAKT.
KARI HUHTAMO, ABSTRAKT.
Klubbat pris
680 EUR
Utropspris
600 EUR
ROY LICHTENSTEIN, "INDUSTRY AND THE ARTS (II), 1969".
Klubbat pris
8 900 EUR
Utropspris
5 000 EUR