MODERN + DESIGN F179

539 föremål
TAPIO WIRKKALA, BRICKA. Soinne & Kni Oy.
Klubbat pris
204 EUR
Utropspris
200 EUR
SERVERINGSVAGN 900, 1950/60-tal.
Klubbat pris
1 800 EUR
Utropspris
1 500 EUR
GUNNEL NYMAN, VAS. Otydlig sign. 1940-talets slut.
Klubbat pris
460 EUR
Utropspris
500 EUR
KAJ FRANCK, KONSTGLAS, FLASKA. Notsjö, 1960-/70-tal.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
500 EUR
PAUL OSIPOW, KOMPOSITION.
PAUL OSIPOW, KOMPOSITION.
Klubbat pris
760 EUR
Utropspris
700 EUR
TAPIO WIRKKALA, BRICKA. Sign. TW. Kultakeskus 1959.
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
2 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA, ETT PAR. Taito Oy.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
800 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Blommor. Sign. Kaipiainen.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
800 EUR
UNTO KOISTINEN, LIGGANDE MODELL.
Klubbat pris
2 900 EUR
Utropspris
1 800 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Iittala, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
970 EUR
Utropspris
800 EUR
ANNIKKI HOVISAARI, KERAMIKSKÅL. Sign. A.H. Arabia.
Klubbat pris
200 EUR
Utropspris
400 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armband, 14K guld. Lapponia.
Klubbat pris
1 650 EUR
Utropspris
1 800 EUR
KUUTTI LAVONEN, "AVANT DE PARTIR".
Klubbat pris
1 450 EUR
Utropspris
600 EUR
ESKO TIRRONEN, "MORGONMOTIV".
ESKO TIRRONEN, "MORGONMOTIV".
Klubbat pris
2 600 EUR
Utropspris
2 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, SKÅL. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala -54.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
1 500 EUR
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, KOMPOSITION.
Klubbat pris
6 500 EUR
Utropspris
6 000 EUR
GUNNEL NYMAN, VINKANNA. Sign. GN 48. Formgiven 1947.
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
400 EUR
PAAVO TYNELL, SKRIVBORDSLAMPA, 5233, Idman.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 EUR
VEIKKO MARTTINEN, MODELL.
VEIKKO MARTTINEN, MODELL.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
2 500 EUR
GUNNEL NYMAN, SKÅL. Riihimäen Lasi Oy, 1930-tal.
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
1 200 EUR
TOINI MUONA, VAS. Sign. TM, Arabia.
Klubbat pris
520 EUR
Utropspris
600 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA A 330. Guldklockan.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 EUR
CARLOS SCARPA, TAKLAMPA, Venini.
Klubbat pris
3 800 EUR
Utropspris
2 000 EUR
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi.
Klubbat pris
770 EUR
Utropspris
1 200 EUR
SAARA HOPEA, ring, silver. Ossian Hopea, Borgå 1967.
Klubbat pris
470 EUR
Utropspris
400 EUR
SAARA HOPEA, VAS.
SAARA HOPEA, VAS.
Klubbat pris
180 EUR
Utropspris
300 EUR
VEIKKO MARTTINEN, HUS VID HAVET.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
3 000 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Sign. Bryk II.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
800 EUR
SEPPO KÄRKKÄINEN, KOMPOSITION.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 800 EUR
HELGE DAHLMAN, "YLLÄSTUNTURI".
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
600 EUR
Klubbat pris
6 000 EUR
Utropspris
7 000 EUR
MATTI KUJASALO, "SYSTEM".
MATTI KUJASALO, "SYSTEM".
Klubbat pris
10 200 EUR
Utropspris
3 000 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, STOL. Lukki.
Klubbat pris
270 EUR
Utropspris
400 EUR