Albert Edelfelt

(Finland, 1854-1905)
Albert Edelfelt
(Finland, 1854-1905)

ALBERT EDELFELT, "PÅ HAVET, VÄLGÖRENHETSLAVERING".

Sign. Tusch, akvarell, täckvitt 23x16 cm.

Proveniens

Privatsamling Bretagne, Frankrike. I arv inom samma släkt i flera generationer.

ALBERT EDELFELT, ”PÅ HAVET, VÄLGÖRENHETSLAVERING”

Sign. Tuschlavering Utför i Paris, januari 1881 för auktion på Cercle de la Presse till förmån för Alexandre Dumas staty.
Litteratur: Albert Edelfelts brev till Alexandra E., Paris 12.1. och 18.1.1881. SLS.

På Havet, välgörenhetslavering 1881, 23x16 cm.

”Kl. 4 på morgonen började supén. Ja, det är sant, Judic bortauktionerade teckningarna. Jag var rysligt rädd att hon skulle sälja dem en och en, ty då hade jag fått stå med skammen inför Neuville, Detaille, Boldini o. dyl. - men lyckligtvis sålde hon dem en bloc. De 24 teckningarna stego på en kvart till 16,000 frcs och inköptes av en ung herre vars namn jag ej minnes. I allmänhet gjorde min Lindström och Fia lycka, då teckningarna voro utställda kunde jag höra grupper av herrar, som sade vackra saker om dem.” (Edelfelt i brev till sin mamma, Paris tisdag (=18) januari 1881.)

Sommaren 1880 flyttade Alexandra Edelfelt med barn in i en egen strandvilla vid Haiko gård invid Borgå. Hennes son, konstnären Albert Edelfelt var på ständig jakt efter nationella motiv för en kommande friluftsmålning, som han skulle utföra för Salongen i Paris. Idén för detta motiv föddes när han deltog i ett strömmingsfiske i Borgå skärgård. Som modeller stod hans torpargrannar Fia Salenius (f.1870) och fiskaren Lindstöm. Som franska förebilder nämner Bertel Hintze konstnären Edouard Manets båtmotiv. På Salongen 1879 i Paris visades till exempel Manets En bateau med en liknande komposition från en liten båt med segel, en man i rodret och en ung kvinna.

Tuschlaveringen På Havet är utförd av Albert Edelfelt i hans ateljé i Paris vid 147, avenue de Villiers i januari 1881. I ateljén hade han skisser och studier (Hintze kat. nr 245) för den kommande Salongs-målningen som blev färdig först 1883. Verket visades på Salongen följande år och såldes till Pontus Fürstenbergs samling, idag Göteborgs konstmuseum. Edelfelt försökte först sälja den till Alexander III i Ryssland, men utan resultat. Jag har haft nöjet att se och dokumentera en liten variant av den slutgiltiga i Eremitagets lager som Edelfelt hade sänt som gåva till kejsaren, i hopp om en affär.

Tuschlaveringen som nu kommit till försäljning har ingått i ett album med 24 blad av olika konstnärer till förmån för Alexander Dumas skulptur. Albumet såldes för 16.000,- francs på auktion i herrklubben Cercle de la Presse, som Edelfelt hörde till. Här spelade man bort sina pengar, åt middagar och läste tidningar. Flera skandinaviska adelsmän hörde till klubben, några med fördärvliga konsekvenser som greve Carl Robert Mannerheim.

Minnesskulpturen över Alexandre Dumas (1802-1880) stod klar 1883 vid Place Malesherbes (idag Place du Général Catroux) nära Edelfelts ateljé i det 17de arrondissementet i Paris. Gustave Doré har avbildat författaren med en fjäderpenna i handen och skrivit in titlarna på hans mest berömda verk som Greven av Monte Cristo och De tre musketörerna. Hjälten d’Artagnan har även avbildats iklädd 1600-tals kostym med svärd. Då minnesskulpturgruppen inte lyckats samla ihop tillräckligt med pengar, utförde Doré denna skulptur utan ersättning.

Marina Catani

Konstnär

Klubbat pris
15 000
169 050
15 814
Utropspris
18 000 EUR
Budhistorik (8 bud)
22 maj 2016 16:15
15 000 EUR
22 maj 2016 14:04
12 000 EUR
21 maj 2016 16:41
10 000 EUR
18 maj 2016 16:53
7 300 EUR
11 maj 2016 8:05
3 500 EUR
10 maj 2016 20:14
2 200 EUR
10 maj 2016 17:32
1 000 EUR
10 maj 2016 13:40
500 EUR