Kan inte nå servern

Jussi Mäntynen

(Finland, 1887-1978)
Jussi Mäntynen
(Finland, 1887-1978)

JUSSI MÄNTYNEN, LEKANDE BJÖRNUNGAR.

Sign. Brons. Höjd 22 cm.

Konstnär

Jussi Mäntynen var en finländsk bildkonstnär. Samtidigt med konstskolestudier arbetade Mäntynen som konservator på Zoologiska museet i Helsingfors. Han började skulptera och slog igenom på utställningar på 1930-talet med sina realistiskt utförda skulpturer av vilda djur och fåglar ur den finska obygdens fauna. Mäntynen fortsatte sin konstnärliga verksamhet i Stockholm med djuravbildningar, som illustrerar konstnärens starka känsla för djurens skönhet i form och rörelse. De material han använde var främst brons, trä och sten.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm samt på museer över hela Finland.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
8 000
E
U
R
91 280
S
E
K
8 321
USD
Utropspris
2 500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (62 bud)
2
23 maj 2016 17:37
8 000 EUR
7
23 maj 2016 17:36
7 800 EUR
2
23 maj 2016 17:35
7 600 EUR
7
23 maj 2016 17:35
7 400 EUR
2
23 maj 2016 17:34
7 200 EUR
7
23 maj 2016 17:34
7 000 EUR
2
A
23 maj 2016 17:34
6 800 EUR
7
23 maj 2016 17:34
6 800 EUR
2
23 maj 2016 17:33
6 400 EUR
7
23 maj 2016 17:32
6 200 EUR
2
23 maj 2016 17:32
6 000 EUR
7
23 maj 2016 17:32
5 800 EUR
2
23 maj 2016 17:31
5 600 EUR
7
A
23 maj 2016 17:31
5 500 EUR
7
23 maj 2016 17:31
5 400 EUR
2
23 maj 2016 17:25
5 200 EUR
7
A
23 maj 2016 17:25
5 000 EUR
2
23 maj 2016 17:25
4 800 EUR
7
23 maj 2016 17:21
4 600 EUR
2
23 maj 2016 17:05
4 400 EUR
7
A
23 maj 2016 16:47
4 200 EUR
2
23 maj 2016 16:47
4 200 EUR
7
A
23 maj 2016 16:44
4 000 EUR
2
23 maj 2016 16:44
3 900 EUR
7
23 maj 2016 16:13
3 800 EUR
2
23 maj 2016 15:51
3 700 EUR
7
A
23 maj 2016 15:19
3 600 EUR
2
23 maj 2016 15:19
3 500 EUR
7
A
23 maj 2016 15:18
3 300 EUR
2
23 maj 2016 15:18
3 200 EUR
7
A
23 maj 2016 14:42
3 100 EUR
2
23 maj 2016 14:42
3 000 EUR
7
A
23 maj 2016 14:04
2 800 EUR
2
23 maj 2016 14:04
2 700 EUR
7
23 maj 2016 14:02
2 600 EUR
2
23 maj 2016 10:24
2 500 EUR
7
A
23 maj 2016 10:23
2 400 EUR
2
23 maj 2016 10:23
2 300 EUR
7
A
23 maj 2016 10:21
2 200 EUR
2
23 maj 2016 10:21
2 100 EUR
7
A
23 maj 2016 10:20
2 000 EUR
2
23 maj 2016 10:20
1 950 EUR
7
23 maj 2016 9:44
1 900 EUR
2
22 maj 2016 14:00
1 850 EUR
7
A
22 maj 2016 13:31
1 800 EUR
2
22 maj 2016 13:31
1 750 EUR
7
22 maj 2016 12:31
1 700 EUR
2
22 maj 2016 11:32
1 200 EUR
6
21 maj 2016 19:53
1 150 EUR
3
21 maj 2016 13:37
1 100 EUR
2
21 maj 2016 9:53
1 050 EUR
3
19 maj 2016 0:28
1 000 EUR
2
18 maj 2016 15:17
970 EUR
3
12 maj 2016 14:49
950 EUR
2
11 maj 2016 20:25
920 EUR
3
11 maj 2016 19:26
900 EUR
5
11 maj 2016 7:22
800 EUR
3
10 maj 2016 20:13
600 EUR
4
10 maj 2016 10:29
500 EUR
3
9 maj 2016 21:57
400 EUR
2
9 maj 2016 19:22
300 EUR
1
9 maj 2016 13:42
100 EUR
Alla tider är i CEST
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.