Albert Edelfelt

(Finland, 1854-1905)
Albert Edelfelt
(Finland, 1854-1905)

ALBERT EDELFELT, "FRÅN MOSKVA (VY AV KREML OCH BASILIUSKATEDRALEN)".

Sign. 20 maj 1896. Akvarell 32x47 cm.

Hintze nr. 766.

ALBERT EDELFELT:"FRÅN MOSKVA (VY AV KREML OCH BASILIUSKATEDRALEN)".

Sign. och märkt: Moskva 20 maj 1896. Akvarell 32x47 cm.

Från Moskva (Vy av Kreml och Basiliuskatedralen)
Litteratur: B. Hintze, kat. nr 766
Bild: Ernst Nordströms fotografi av Finska konstnärernas utställning 1896
Utställd:Finska konstnärernas utställning 1896, nr 30
Edelfelts minnesutställning 1910, nr 156

Våren 1896 reste Albert Edelfelt till Ryssland för att först måla av Nikolaj II:s porträtt i Vinterpalatset i S:t Petersburg och sedan delta i kröningen av kejsaren den 14 maj 1896 i Moskva där han utförde olika beställningsbeten i akvarell - en kröningsadress samt en illustration av kröningsseremonin från trapporna i Kreml. Dessa tillhör samlingarna i Eremitaget (S:t Petersburg) och Kreml (Moskva). Under fyra månader målade han även porträtt av sina landsmän men främst olika förarbeten av vyer från kröningsplatsen i Moskva vid Röda torget.

Vy av Kreml och Basiliuskatedralen är målad onsdagen den 8 (alltså den 20 maj) 1896 från den stora sidenhandlaren Sapojnikoffs fönster. Affären torde ha legat vid ol. Ilyinka gatan strax nordost om torget. I ett brev daterat dagen innan berättar Edelfelt:

”Jag målar flitigt - från Sapojnikoff, den stora sidenhandlarens fönster - en vy av Kreml och Vassili Blagennoi. - Där träffade jag Gervex i går. Han var i dag på frukost hos K. Makowsky. /…/ Jag träffar dagligen Armfelt, Montgomery, Linder, Kurten, Procope, Spåre, Axel Gadolin, unge Bruun, ofta Schura Etter, Reuterskiölds, Falkenberg, Lövenörn, - Spada har jag ännu inte träffat. - Här är en joro utan like…”

Till vänster ser vi Basiliuskatedralen (Prokrovsky Sobor) som byggdes under Ivan den förskräckliges regim 1555-61. Till sitt formspråk anspelar den på elden från en bål. Till höger Kremlmuren och i fonden Moskvafloden. I förgrunden Lobnoye Mesto byggd på 1530-talet. Den har felaktigt kallts för en avrättningsplattform. Idag anses den 13 meter långa cirkelformade plattformen hör ihop med Tsarens ukazes, religiösa ceremonier.

Marina Catani

Konstnär

Klubbat pris
17 000
194 990
17 791
Utropspris
20 000 EUR
Budhistorik (6 bud)
21 maj 2016 14:49
17 000 EUR
21 maj 2016 14:49
16 000 EUR
21 maj 2016 14:49
15 000 EUR
17 maj 2016 6:27
13 000 EUR
13 maj 2016 20:22
10 200 EUR
11 maj 2016 7:48
1 700 EUR