Albert Edelfelt

(Finland, 1854-1905)
Albert Edelfelt
(Finland, 1854-1905)

ALBERT EDELFELT, PAUS I SOLLJUSET.

Olja på papper 25x19 cm.

A tergo intyg Ellan von Born.

Konstnär

Albert Edelfelt betraktas som en av Finlands största konstnärer under 1800-talet. Efter studier i Antwerpen och Paris slog han sig ner i Frankrike, där han belönades både med flera utställningsmedaljer och med Hederslegionen, bl.a. för det berömda porträttet av Pasteur. Han blev även kallad av Alexander III till St. Petersburg för av avporträttera dennes barn. Edelfelt återkom ofta till motiv ur den finländska historien, såsom illustrationerna till Fänrik Ståls sägner.
Edefelts motiv visar en konstnärlig bredd som växlar mellan folkliv i den finska skärgården, prestigefyllda societetsporträtt och historiemåleri. I sina vardagsnära skildringar lyckades han förena det traditionella akademiska måleriet med friluftsmåleriets nya tekniker, vilket nådde stora framgångar i Frankrike. Målningen Ett barns likfärd tilldelades en tredje klassens medalj på den årliga Salongen i Paris 1880, vilket var den dittills största internationella framgången för finländskt måleri.

Klubbat pris
3 210
36 369
3 349
Utropspris
2 300 EUR
Budhistorik (22 bud)
9
23 maj 2016 17:11
3 210 EUR
23 maj 2016 17:11
3 110 EUR
9
23 maj 2016 17:10
3 010 EUR
23 maj 2016 17:10
2 910 EUR
9
23 maj 2016 17:09
2 810 EUR
23 maj 2016 17:09
2 710 EUR
9
23 maj 2016 17:08
2 570 EUR
23 maj 2016 17:07
2 470 EUR
23 maj 2016 17:07
2 400 EUR
9
23 maj 2016 17:06
2 300 EUR
23 maj 2016 17:06
2 275 EUR
9
23 maj 2016 17:02
1 910 EUR
23 maj 2016 17:02
1 860 EUR
23 maj 2016 17:00
1 800 EUR
8
20 maj 2016 17:40
1 470 EUR
20 maj 2016 14:50
1 050 EUR
20 maj 2016 9:49
1 000 EUR
19 maj 2016 1:44
870 EUR
11 maj 2016 0:03
850 EUR
10 maj 2016 23:27
550 EUR
9 maj 2016 22:17
500 EUR
9 maj 2016 15:38
123 EUR