Amelie Lundahl

(Finland, 1850-1914)
Amelie Lundahl
(Finland, 1850-1914)

AMELIE LUNDAHL, FLICKA I LÖVSKOG.

Sign. Olja på pannå 31x26 cm.

Amélie Lundahl: Flicka i lövskog, första hälften av 1880-talet

Amélie Lundahl hörde till de första finländska målarna som på 1870-talet reste till Paris för att fortsätta sina studier. Hon hade studerat redan i hemlandet och i Stockholm, men Frankrike blev hennes konstnärliga hem. Lundahl stiftade där bekantskap med de franska realisternas lätta men samtidigt noggranna sätt att måla och började redan i slutet på 1870-talet med friluftsmåleri, som ännu då var nytt för finländare. Till exempel Albert Edelfelt skrev just vid samma tidpunkt om problemen med friluftsmåleriet, såsom svårigheten med att beskriva ljus och skugga, eftersom dygnstiderna ständigt växlade. Amélie Lundahl målade på 1880-talet emellertid huvudsakligen i det fria, länge i Bretagne, som av konstnärerna ansågs vara friluftsmålarnas "förlovade land", men också medan hon vistades i hemlandet mellan sina resor till Frankrike. Det var just 1880-talet, i synnerhet början av decenniet, som konstnärligt sett var det mest betydande och resultatrikaste i hennes karriär.

Målningen Flicka i lövskog (känd också som Flicka i skogen) har sannolikt skapats under en resa till hemlandet. Verket är inte märkt med något årtal, men det kan ha tillkommit antingen sommaren 1882, då Amélie Lundahl vistades tillsammans med sin närmaste konstnärsväninna Maria Wiik på Botby gård, som ägdes av dennas släktingar, i närheten av Helsingfors, eller under följande vistelse i Finland sommaren 1885. Följande höst flyttade hon på grund av ekonomiska orsaker till Stockholm och arbetade under decenniets senare hälft i Sverige. Flicka i lövskog är lätt och luftigt utförd och målningens målerisätt tyder på färska impulser från Frankrike. Greppet och färgsättningen är fria och behärskade. De mörka trädstammarna ger verket hållning, sjön som vattrar bakom träden ifrån bildar en ljus bakgrund för bladverket. Flickgestalten som lutar mot trädet och är försjunken i tankar förekommer upprepat i några av Lundahls målningar från början och mitten av 1880-talet. Hon är på det hela taget intresserad av att skildra just unga kvinnor och placerade också senare sina modeller gärna i en skog.

Riitta Konttinen

Klubbat pris
84 202
954 009
87 846
Utropspris
45 000 EUR
Budhistorik (79 bud)
24 maj 2016 18:09
84 202 EUR
8
24 maj 2016 18:09
84 002 EUR
24 maj 2016 18:09
83 802 EUR
8
24 maj 2016 18:09
83 602 EUR
24 maj 2016 18:08
82 602 EUR
8
24 maj 2016 18:08
82 402 EUR
24 maj 2016 18:07
81 402 EUR
8
24 maj 2016 18:07
81 202 EUR
8
24 maj 2016 18:07
80 802 EUR
24 maj 2016 18:07
80 602 EUR
8
24 maj 2016 18:06
80 402 EUR
24 maj 2016 18:05
80 202 EUR
8
24 maj 2016 18:05
80 002 EUR
24 maj 2016 18:05
80 002 EUR
8
24 maj 2016 18:05
75 201 EUR
24 maj 2016 18:04
75 001 EUR
8
24 maj 2016 18:04
75 000 EUR
24 maj 2016 18:03
73 601 EUR
8
24 maj 2016 18:03
73 401 EUR
24 maj 2016 18:03
72 401 EUR
8
24 maj 2016 18:03
72 201 EUR
24 maj 2016 18:02
71 201 EUR
8
24 maj 2016 18:02
71 001 EUR
24 maj 2016 18:02
70 201 EUR
8
24 maj 2016 18:02
70 001 EUR
24 maj 2016 18:02
70 000 EUR
24 maj 2016 18:01
67 600 EUR
8
24 maj 2016 18:01
67 400 EUR
24 maj 2016 18:01
66 400 EUR
8
24 maj 2016 18:01
66 200 EUR
24 maj 2016 18:00
65 200 EUR
24 maj 2016 18:00
65 000 EUR
24 maj 2016 18:00
64 200 EUR
24 maj 2016 18:00
64 000 EUR
24 maj 2016 18:00
61 200 EUR
24 maj 2016 18:00
61 000 EUR
24 maj 2016 17:59
59 300 EUR
8
24 maj 2016 17:59
59 100 EUR
8
24 maj 2016 17:59
58 200 EUR
24 maj 2016 17:59
58 000 EUR
24 maj 2016 17:59
57 200 EUR
24 maj 2016 17:59
57 000 EUR
24 maj 2016 17:57
56 200 EUR
8
24 maj 2016 17:57
56 000 EUR
24 maj 2016 17:57
56 000 EUR
8
24 maj 2016 17:56
54 000 EUR
24 maj 2016 17:56
53 800 EUR
24 maj 2016 17:46
53 200 EUR
24 maj 2016 16:50
53 000 EUR
24 maj 2016 16:50
53 000 EUR
24 maj 2016 16:40
52 600 EUR
24 maj 2016 16:39
52 400 EUR
24 maj 2016 16:39
52 400 EUR
24 maj 2016 16:34
52 200 EUR
24 maj 2016 13:39
52 000 EUR
24 maj 2016 13:39
51 800 EUR
24 maj 2016 13:38
51 600 EUR
24 maj 2016 13:38
51 400 EUR
23 maj 2016 18:47
51 200 EUR
23 maj 2016 18:47
51 000 EUR
23 maj 2016 17:33
50 600 EUR
23 maj 2016 17:03
50 400 EUR
23 maj 2016 17:03
50 400 EUR
23 maj 2016 16:27
50 200 EUR
23 maj 2016 16:11
50 000 EUR
23 maj 2016 16:11
50 000 EUR
23 maj 2016 11:00
48 200 EUR
23 maj 2016 11:00
48 000 EUR
23 maj 2016 10:59
45 200 EUR
23 maj 2016 10:59
45 000 EUR
23 maj 2016 10:59
42 200 EUR
23 maj 2016 10:59
42 000 EUR
22 maj 2016 8:05
40 000 EUR
19 maj 2016 22:04
34 000 EUR
13 maj 2016 20:23
32 000 EUR
13 maj 2016 17:17
30 000 EUR
11 maj 2016 10:42
25 200 EUR
9 maj 2016 20:18
25 000 EUR
9 maj 2016 17:51
20 000 EUR