Canaletto

(Italien, 1697-1768)
Canaletto
(Italien, 1697-1768)

CANALETTO, HANS EFTERFÖLJD, VY ÖVER CAMPO DI SAN GIOVANNI E PAOLO.

1700-tal. Olja på uppfodrad duk 50x73 cm.

Proveniens

Christie's; såld 7 Oktober 1949 Lot 143 (som Guardi); inköpt av Mr. J. G. Links (expert på Canaletto); dödsbo Mr. J.G Links (1904-1997).

Simon Dickenson Ltd. 58 Jermyn St.London

Klubbat pris
5 000
56 650
5 216
Utropspris
8 000 EUR
Budhistorik (4 bud)
23 maj 2016 15:29
5 000 EUR
19 maj 2016 9:03
4 800 EUR
18 maj 2016 17:05
2 700 EUR
9 maj 2016 13:26
2 600 EUR