BÅLSKÅL, silver, St.Petersburg 1896-1908, oidentifierad mästare

I form av laggat träkärl. Höjd 23 cm, diameter 18 cm. Slev och kåsa medföljer. Slevens längd 18,5 cm. Kåsans läng 10 cm.

Graverad, Smärre slitage., Emaljen med skada.

Proveniens

Gåva åt översten Alexander Nikolaievitch Fenoult (1873-1954). han var lärare vid pagekåren i St:Petersburg 1901-1918

Klubbat pris
6 100
64 294
6 981
Utropspris
7 000 EUR
Budhistorik (6 bud)
16 maj 2016 15:08
6 100 EUR
16 maj 2016 15:08
5 900 EUR
14 maj 2016 19:51
5 700 EUR
14 maj 2016 16:31
5 500 EUR
10 maj 2016 15:29
5 200 EUR
9 maj 2016 17:09
5 000 EUR