Kan inte nå servern

Børge Mogensen

(Danmark, 1914-1972)
Børge Mogensen
(Danmark, 1914-1972)

BØRGE MOGENSEN, KARMSTOLAR, ett par. Spanska stolen. Etikettmärkt Fredericia Stolefabrik, Danmark.

Ek med naturfärgat läder. Modellen formgiven 1958. Höjd 68 cm, bredd 82 cm.

Smärre slitage. Torrsprickor i lädret.

Formgivare

Børge Mogensen var en framgångsrik dansk möbelformgivare som bidrog till att göra dansk möbelkonst världskänd på 1950-talet med sina funktionella sittmöbler i trä. Efter en gedigen utbildning hos Kaare Klint på den Kungliga Danska Konstakademien i Köpenhamn blev han en central formgivare i Danmark. Mycket av det vi i dag associerar med dansk möbeldesign är formgivet av Mogensen. Mogensen startade eget 1950 och karakteriseras av starka och enkla linjer. Några välkända modeller är “Hunting chair”, “Spokeback Sofa” och “Spanish Chair”.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 800
E
U
R
31 724
S
E
K
2 921
USD
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (28 bud)
11
A
12 okt 2016 21:20
2 800 EUR
8
12 okt 2016 21:20
2 800 EUR
11
12 okt 2016 21:17
2 700 EUR
10
12 okt 2016 20:14
2 600 EUR
8
A
6 okt 2016 10:39
2 500 EUR
9
6 okt 2016 10:39
2 400 EUR
8
5 okt 2016 22:50
2 300 EUR
7
A
5 okt 2016 22:50
2 200 EUR
7
A
2 okt 2016 9:32
1 850 EUR
4
2 okt 2016 9:32
1 800 EUR
7
1 okt 2016 19:33
1 750 EUR
4
A
1 okt 2016 19:33
1 700 EUR
4
1 okt 2016 10:21
1 650 EUR
6
A
1 okt 2016 10:21
1 600 EUR
6
1 okt 2016 10:00
1 550 EUR
4
A
1 okt 2016 10:00
1 500 EUR
4
A
30 sep 2016 17:40
1 450 EUR
5
30 sep 2016 17:40
1 400 EUR
4
30 sep 2016 10:36
1 350 EUR
3
A
30 sep 2016 10:36
1 300 EUR
3
29 sep 2016 23:56
1 180 EUR
2
A
29 sep 2016 23:56
1 130 EUR
2
A
29 sep 2016 23:56
1 050 EUR
3
29 sep 2016 23:56
1 000 EUR
2
A
29 sep 2016 23:56
840 EUR
3
29 sep 2016 23:56
820 EUR
2
29 sep 2016 20:56
800 EUR
1
29 sep 2016 15:21
200 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.