Kan inte nå servern

Børge Mogensen

(Danmark, 1914-1972)
Børge Mogensen
(Danmark, 1914-1972)

BØRGE MOGENSEN, FYRA KARMSTOLAR OCH BORD . Etikettmärkt Fredericia Stolefabrik, Danmark.

Ek med naturfärgat läder. Spanska stolen formgiven 1958. Höjd 68 cm, bredd 82 cm. Bordets höjd 54,5 cm, bredd och djup 90 cm.

Smärre slitage. Torrsprickor i lädret.

Formgivare

Børge Mogensen var en framgångsrik dansk möbelformgivare som bidrog till att göra dansk möbelkonst världskänd på 1950-talet med sina funktionella sittmöbler i trä. Efter en gedigen utbildning hos Kaare Klint på den Kungliga Danska Konstakademien i Köpenhamn blev han en central formgivare i Danmark. Mycket av det vi i dag associerar med dansk möbeldesign är formgivet av Mogensen. Mogensen startade eget 1950 och karakteriseras av starka och enkla linjer. Några välkända modeller är “Hunting chair”, “Spokeback Sofa” och “Spanish Chair”.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
6 000
E
U
R
67 620
S
E
K
6 261
USD
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (22 bud)
7
12 okt 2016 21:38
6 000 EUR
2
A
12 okt 2016 21:38
5 910 EUR
2
2 okt 2016 21:48
5 700 EUR
6
A
2 okt 2016 21:48
5 500 EUR
6
A
2 okt 2016 21:38
5 422 EUR
2
2 okt 2016 21:38
5 222 EUR
6
2 okt 2016 18:34
4 200 EUR
5
A
2 okt 2016 10:21
4 000 EUR
4
2 okt 2016 10:21
4 000 EUR
5
2 okt 2016 10:05
3 700 EUR
4
2 okt 2016 9:31
3 600 EUR
5
A
2 okt 2016 9:31
3 500 EUR
5
A
2 okt 2016 9:30
3 400 EUR
4
2 okt 2016 9:30
3 300 EUR
5
1 okt 2016 19:34
3 200 EUR
4
A
1 okt 2016 19:33
3 100 EUR
5
1 okt 2016 19:33
3 000 EUR
4
30 sep 2016 10:35
2 230 EUR
2
A
29 sep 2016 21:50
2 130 EUR
3
29 sep 2016 21:50
2 100 EUR
2
29 sep 2016 20:46
2 000 EUR
1
29 sep 2016 15:23
400 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Andra har även tittat på