Kristian Krokfors

(Finland, Född 1952)
Kristian Krokfors
(Finland, Född 1952)

KRISTIAN KROKFORS, "LÅNGT BORTA".

Sign. Olja på duk 40,5x101 cm.

Konstnär

Kristian Krokfors föddes i Finland 1952. Drygt 20 år gammal påbörjade han sin utbildning vid konstindustriella högskolan i Helsingfors, för att 1974 flytta till England och studera i Leicester. Under det sena 80-talet arbetade Krokfors ett antal år i New York, för att därefter återvända till Helsingfors. På auktion förekommer främst Krokfors grafik, med stiliserade motiv av trädgårdar och hus.

Klubbat pris
2 200
24 926
2 295
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Budhistorik (27 bud)
9
9 nov 2016 18:12
2 200 EUR
10
9 nov 2016 18:11
2 100 EUR
9
9 nov 2016 18:11
2 000 EUR
10
9 nov 2016 18:11
2 000 EUR
9
9 nov 2016 18:10
1 950 EUR
10
9 nov 2016 18:10
1 900 EUR
9
9 nov 2016 18:10
1 700 EUR
10
9 nov 2016 18:09
1 650 EUR
9
9 nov 2016 18:09
1 600 EUR
10
9 nov 2016 18:09
1 550 EUR
9
9 nov 2016 18:09
1 500 EUR
10
9 nov 2016 18:07
1 450 EUR
11
9 nov 2016 18:07
1 400 EUR
10
9 nov 2016 17:59
1 350 EUR
9
9 nov 2016 17:59
1 300 EUR
10
9 nov 2016 17:59
1 250 EUR
9
9 nov 2016 16:38
1 200 EUR
10
9 nov 2016 13:01
1 050 EUR
9
6 nov 2016 22:03
1 000 EUR
8
3 nov 2016 8:40
900 EUR
31 okt 2016 20:55
820 EUR
28 okt 2016 15:43
800 EUR
28 okt 2016 13:19
750 EUR
27 okt 2016 22:22
650 EUR
27 okt 2016 14:55
600 EUR
27 okt 2016 13:33
500 EUR
27 okt 2016 11:02
300 EUR