Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTUR. Fjäril. Sign. Butterfly part I/II, II/II, Timo Sarpaneva, Finland 1989.

Glasblock och granitbas. Höjd 70 cm, bredd 75 cm, djup 54 cm. Utöver detta en vit piedestal, höjd 101 cm. samt flyttlådor.

Obetydligt nagg. Obetydligt ytslitage.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

22 200
250 194
23 166
Utropspris
27 000 - 30 000 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (13 bud)
9 nov 2016 18:23
22 200 EUR
8
9 nov 2016 18:20
22 000 EUR
9 nov 2016 17:53
16 000 EUR
7 nov 2016 11:59
15 000 EUR
29 okt 2016 21:06
10 200 EUR
28 okt 2016 19:09
10 000 EUR
28 okt 2016 18:22
1 719 EUR
27 okt 2016 23:03
1 669 EUR
27 okt 2016 20:55
901 EUR
27 okt 2016 19:33
621 EUR
27 okt 2016 18:42
567 EUR
27 okt 2016 16:13
234 EUR
27 okt 2016 15:22
150 EUR