Aino Aalto

(Finland, 1894-1949)
Aino Aalto
(Finland, 1894-1949)

AINO AALTO, KANNA OCH TVÅ GLAS. Modell 4059, Karhula 1937-1938.

Klart pressglas. Kannans höjd 14 cm. Glasens höjd 9 cm.

Små nagg och skador i bottnet.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Klubbat pris
920
10 368
970
Utropspris
500 - 600 EUR
Budhistorik (21 bud)
9 nov 2016 18:36
920 EUR
8
9 nov 2016 18:36
900 EUR
9 nov 2016 18:35
875 EUR
9 nov 2016 18:34
855 EUR
9 nov 2016 18:34
840 EUR
9 nov 2016 18:20
820 EUR
9 nov 2016 18:20
800 EUR
9 nov 2016 18:08
775 EUR
9 nov 2016 18:08
755 EUR
9 nov 2016 17:57
720 EUR
9 nov 2016 17:57
700 EUR
9 nov 2016 17:57
685 EUR
9 nov 2016 17:56
625 EUR
9 nov 2016 17:56
605 EUR
8 nov 2016 16:38
525 EUR
4 nov 2016 21:31
505 EUR
4 nov 2016 21:31
500 EUR
1 nov 2016 20:06
400 EUR
31 okt 2016 18:59
200 EUR
28 okt 2016 18:56
45 EUR
27 okt 2016 19:34
33 EUR